Skip to main content

Żaglowce pod polską banderą

(fot. Żaglowiec "Dar Pomorza" wpływa do portu Gdynia, Narodowe Archiwum Cyfrowe) 

100. rocznica zaślubin Polski z morzem - W Pucku trwają uroczyste obchody z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy !

Przyjazd historycznego pociągu z Gdańska, rekonstrukcja powitania gen. Hallera i przemarsz na Stary Rynek, odsłonięcie tablicy Antoniego Miotka związanego z Puckiem działacza niepodległościowego, następnie Msza św. w Farze, uroczystości w Porcie rybackim czy też historyczna inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem w Porcie Rybackim w Pucku to tylko kilka z wydarzeń, które towarzyszą dzisiejszym obchodom 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem na Pomorzu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i przedstawicieli władz wszystkich szczebli oraz instytucji.

„Szum Bałtyku - to najpiękniejszy hymn naszej państwowości”. 100. rocznica zaślubin Polski z morzem

Sto lat temu, 10 lutego 1920 r. w Pucku, gen. Józef Haller dokonał aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Symboliczny gest wrzucenia pierścienia do wód Morza Bałtyckiego wieńczył przejmowanie Pomorza przez żołnierzy Frontu Pomorskiego. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Sejmu Ustawodawczego i rządu. Powrót tych ziem do Polski sankcjonowały ustalenia traktatu wersalskiego. Nasz kraj odzyskał wówczas dostęp do morza, a wraz z nim możliwości rozwoju gospodarki, handlu, turystyki.

Koncert z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem w Polskim Radiu

Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem Kancelaria Prezydenta RP, Biuro Programu „Niepodległa”oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wysłuchania wyjątkowego, uroczystego koncertu, który odbędzie się w poniedziałek w Wejherowie!

Transmisja na antenie radiowej Trójki rozpocznie się o godzinie 19.00, a retransmisja godzinę później na antenie radiowej Jedynki. 

Zaślubiny Polski z morzem

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”.

(Grafika z reprodukcją obrazu Zygmunta Wierciaka, wyd. Lwowie 1929 roku przez J. Makłowicza, grafiteria.pl)

 

„Wiernie będziem ciebie strzec” - Marynarka wojenna II RP

(fot. ORP Grom na próbach morskich.Zdjęcie pochodzie ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej)

 

Powołanie polskiej Marynarki Wojennej

„Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” – ten rozkaz, wydany przez Józefa Piłsudskiego, zaledwie kilkanaście dni po odzyskaniu niepodległości, uznaje się za decyzję o utworzeniu polskiej Marynarki Wojennej.

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy !

(fot.Zaślubiny Polski z morzem, 10.02.1920.Zbiory NAC online)

10 lutego 1920 generał Józef Haller przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Odbyły się one poprzez wrzucenie pierścienia do morza. W ten sposób Polska, po latach zaborów, odzyskała dostęp do morza. Od kilku lat na pamiątkę tamtych wydarzeń w Pucku odbywają się rocznicowe uroczystości zaślubin Polski z morzem.

Subscribe to HISTORIA