Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

Wody Polskie gotowe do rozbudowy wałów przeciwpowodziowych w Krośnie Odrzańskim

Wody Polskie podpisały z wykonawcą umowę na wzmocnienie zabezpieczenia przed powodzią Krosna Odrzańskiego w województwie lubuskim. Łączna długość wybudowanych i rozbudowywanych odcinków wałów nad Odrą wyniesie 6 kilometrów, a kanałów ulgi 2,5 kilometra. Całość znacząco podniesie stopień ochrony ponad 10 tysięcy mieszkańców i ich mienia oraz lokalnej infrastruktury. #StopPowodzi! Przekazanie placu budowy wykonawcy zadania jest zaplanowane na pierwszą połowę 2021 roku.

W Wodach Polskich Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na przełomie listopada i grudnia sfinalizowano procedurę postępowania przetargowego i podpisywania umowy z wykonawcą na realizację zadania pod nazwą „Zabezpieczenie przed powodzią miasta Krosno Odrzańskie”. W imieniu RZGW we Wrocławiu kontrakt podpisał Dyrektor Mariusz Przybylski, natomiast po stronie wykonawcy – firmy Budimex S.A. z Warszawy – podpis złożył Dyrektor Rejonu Krzysztof Sokołowski.

Przewidywany okres realizacji prac to 2 lata, a więc już w pierwszej połowie 2023 inwestycja będzie faktycznym wzmocnieniem ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Krosna Odrzańskiego. 

Zakres inwestycji obejmuje między innymi budowę ośmiu wałów opaskowych, chroniących tereny wydzielone rzeką Odrą i kanałami, znajdujące się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo przejścia wysokiej fali wezbraniowej dla mieszkańców i ich mienia. Dodatkowo – dla wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej – zaplanowane zostały: rozbudowa, przebudowa, poprawa przepustowości i wykonanie zabezpieczeń przeciwerozyjnych koryt czterech kanałów ulgi w obrębie miasta oraz wykonanie zabezpieczeń na wylotach istniejących kolektorów deszczowych do rzeki Odry i kanałów ulgi. Zmodernizowany zostanie także system odprowadzania wód deszczowych i przesiąkowych z chronionych wałami terenów miasta.

W ramach przedsięwzięcia, którego rezultat będzie miał jednocześnie wymiar rekreacyjny, powstaną także drogi serwisowe, jakie będą mogły być wykorzystywane przez mieszkańców i turystów jako ciągi pieszo-rowerowe. Komunikację ułatwi również budowa schodów skarpowych w dziesięciu lokalizacjach. Inwestycja będzie objęta nadzorem przyrodniczym i prowadzona z zachowaniem wszelkich procedur środowiskowych i przepisów dotyczących ochrony przyrody. Stosowane będą szczegółowe wytyczne dotyczące chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, między innymi w postaci zastosowania płotków herpetologicznych, zapobiegających przed niebezpieczeństwem dla miejscowych gadów i płazów.

Kontrakt będzie wykonywany w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Jest współfinansowany z funduszy Budżetu Państwa i Banku Światowego. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Koszt to 117 mln złotych.

Informacje o innych inwestycjach w rejonie Krosna Odrzańskiego: https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1051-dolacz-do-konsultacji-przebudowa-mostu-drogowego-w-krosnie-odrzanskim

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu

Foto: Wały nad Odrą w Krośnie Odrzańskim zostaną rozbudowane. Fot. Jerzy Malicki

Zobacz podobne

Co nowego na budowie przekopu Mierzei Wiślanej?

BS

Włoski senator: Rosja tworzy bombę migracyjną przeciwko Europie

KM

Pomorskie: ostrzeżenie IMGW o sztormie na Bałtyku

AK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie