Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Baltic Pipe. Tłocznia gazu pod Goleniowem się rozrasta

W związku z budową elementów lądowych gazociągu Baltic Pipe w kraju realizowanych jest wiele inwestycji – w tym rozbudowa tłoczni gazu Goleniów. Obecnie trwają już pierwsze prace budowlane, w tym rozbudowa tłoczni gazu Goleniów. Na miejsce dotarł między innymi agregat MARS 100 firmy Solar, trwają dostawy armatury oraz rozpoczęło się odhumusowanie terenu.

Prócz rozbudowy tłoczni, przewidziane jest także m.in. wykonanie gazociągu Goleniów – Lwówek o łącznej długości blisko 200 km.

Do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe wykonano już wszystkie rury. To łącznie 23 tys. rur o długości 12,2 m i średnicy 900 mm każda, zużyto na nie 140 tys. ton stali. Za polską część projektu odpowiada operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się na wiosnę, a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Gazociąg ma zacząć działać jesienią 2022 r.

Źródło Baltic Pipe Twitter/ PAP

Zobacz podobne

Śluza na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną to “serce inwestycji”

AB

Niemcy: Zieloni oburzeni powołaniem fundacji wspierającej Nord Stream 2

Autor

Wody Polskie: ponad 90 tys. m sześc. ścieków komunalnych zrzuconych we wtorek do Wisły

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie