Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGNiG: Prace poszukiwawcze na zachodzie – badania sejsmiczne 2D i 3D

PGNiG prowadzi zaawansowane badania geofizyczne związane z poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Tym razem koncentrujemy się na zachodzie Polski, a dokładnie – okolicach Szczecinka. O tym, że te tereny są zasobne w ropę i gaz wiadomo już od lat 70 ., kiedy to prowadzono eksploatację gazu ziemnego niedaleko Wierzchowa.

Na czym polegają badania sejsmiczne? W dużym uproszczeniu badania geofizyczne polegają na wzbudzaniu kontrolowanej fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wyniki pomiarów dają wiedzę o strukturze geologicznej badanego rejonu i potencjale w zakresie występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Weryfikację zasobności potencjalnych złóż prowadzi się w oparciu o wiercenia rozpoznawcze.

Źródło: PGNiG

Zobacz podobne

„CZUŁYM” – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Stoczni Szczecińskiej. Historia prawdziwa

BS

Bułgaria podpisała porozumienie gazowe z Turcją o dostępie do jej sieci gazociągowej i terminali LNG

BS

PGZ Stocznia Wojenna rozwija współpracę z Politechniką Gdańską

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie