Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGNiG: Prace poszukiwawcze na zachodzie – badania sejsmiczne 2D i 3D

PGNiG prowadzi zaawansowane badania geofizyczne związane z poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Tym razem koncentrujemy się na zachodzie Polski, a dokładnie – okolicach Szczecinka. O tym, że te tereny są zasobne w ropę i gaz wiadomo już od lat 70 ., kiedy to prowadzono eksploatację gazu ziemnego niedaleko Wierzchowa.

Na czym polegają badania sejsmiczne? W dużym uproszczeniu badania geofizyczne polegają na wzbudzaniu kontrolowanej fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wyniki pomiarów dają wiedzę o strukturze geologicznej badanego rejonu i potencjale w zakresie występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Weryfikację zasobności potencjalnych złóż prowadzi się w oparciu o wiercenia rozpoznawcze.

Źródło: PGNiG

Zobacz podobne

Norweski mors “terroryzuje” brytyjskie wybrzeże, zatapiając drogie jachty

BS

PERN ma wszystkie zgody na budowę rurociągu paliwowego Boronów–Trzebinia

MZ

Przyjazny dla środowiska Batory wypłynie na Bałtyk

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie