ORP Kormoran i ORP Drużno – dwa okręty reprezentujące 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Northern Coasts 21, wróciły po ponad dwóch tygodniach do macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni.
Kolejna edycja ćwiczenia Northern Coasts odbywającego się cyklicznie od 2007 roku dobiegła końca. W manewrach rozgrywanych u wybrzeży Szwecji brało udział ponad 30 okrętów, 10 samolotów i śmigłowców, 2 tys. żołnierzy łącznie z 13 państw. Do udziału w manewrach z podległych sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża skierowany został niszczyciel min ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców (debiutujący w ćwiczeniach międzynarodowych) oraz trałowiec ORP Drużno z 12. Dywizjonu Trałowców.
Northern Coasts 2021 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenie umożliwia wspólne trenowanie w większych, międzynarodowych składach, tym samym zwiększając zdolność reprezentantów poszczególnych krajów do pracy w wielonarodowych inicjatywach. W ten sposób wzmacniane są relacje i poprawiana współpraca z sojusznikami oraz krajami partnerskimi.
Ćwiczenie rozpoczęło się 10 września od postoju w szwedzkiej Karlskronie, gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. „Pre-Sail Conference”, w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające realizację zadań na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, a dowódcy okrętów otrzymali pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. W trakcie 13 dni ćwiczeń zrealizowano wiele zróżnicowanych zadań.
Okręty doskonaliły m.in. procedury z zakresu obrony przeciwminowej, współdziałanie sił podczas ataków nawodnych oraz z powietrza. Manewry odbywały się na akwenach trudnych nawigacyjnie, ze względu na ukształtowanie dna oraz panujące warunki atmosferyczne. ORP Kormoran i ORP Drużno działały w grupach z jednostkami Szwedzkimi w rejonie Karlskrony, a następnie wykonywały działania obrony przeciwminowej (ang. Mine Countermeasures, MCM) na wyznaczonych przez organizatora akwenach. Załogi miały okazję pokazać wysoki poziom wyszkolenia specjalistycznego w zwalczaniu min kotwicznych jak również min dennych. Sukces ćwiczenia to kolejny dowód na to, że Partnerstwo dla Pokoju potrafi współdziałać nawet podczas globalnej pandemii.
Żródło/fot.: Marynarka Wojenna RP