Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Northern Coasts 2021

ORP Kormoran i ORP Drużno – dwa okręty reprezentujące 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Northern Coasts 21, wróciły po ponad dwóch tygodniach do macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni.

Kolejna edycja ćwiczenia Northern Coasts odbywającego się cyklicznie od 2007 roku dobiegła końca. W manewrach rozgrywanych u wybrzeży Szwecji brało udział ponad 30 okrętów, 10 samolotów i śmigłowców, 2 tys. żołnierzy łącznie z 13 państw. Do udziału w manewrach z podległych sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża skierowany został niszczyciel min ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców (debiutujący w ćwiczeniach międzynarodowych) oraz trałowiec ORP Drużno z 12. Dywizjonu Trałowców. 

Northern Coasts 2021 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenie umożliwia wspólne trenowanie w większych, międzynarodowych składach, tym samym zwiększając zdolność reprezentantów poszczególnych krajów do pracy w wielonarodowych inicjatywach. W ten sposób wzmacniane są relacje i poprawiana współpraca z sojusznikami oraz krajami partnerskimi. 

Ćwiczenie rozpoczęło się 10 września od postoju w szwedzkiej Karlskronie, gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. „Pre-Sail Conference”, w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające realizację zadań na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, a dowódcy okrętów otrzymali pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. W trakcie 13 dni ćwiczeń zrealizowano wiele zróżnicowanych zadań.

Okręty doskonaliły m.in. procedury z zakresu obrony przeciwminowej, współdziałanie sił podczas ataków nawodnych oraz z powietrza. Manewry odbywały się na akwenach trudnych nawigacyjnie, ze względu na ukształtowanie dna oraz panujące warunki atmosferyczne. ORP Kormoran i ORP Drużno działały w grupach z jednostkami Szwedzkimi w rejonie Karlskrony, a następnie wykonywały działania obrony przeciwminowej (ang. Mine Countermeasures, MCM) na wyznaczonych przez organizatora akwenach. Załogi miały okazję pokazać wysoki poziom wyszkolenia specjalistycznego w zwalczaniu min kotwicznych jak również min dennych. Sukces ćwiczenia to kolejny dowód na to, że Partnerstwo dla Pokoju potrafi współdziałać nawet podczas globalnej pandemii.

Żródło/fot.: Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Bezpieczeństwo…Kartele często wykorzystują statki do przemytu narkotyków

Autor

I Forum Parlamentarne Trójmorza. Marszałek Sejmu RP: Inicjatywa to jeden z najambitniejszych projektów geopolitycznych

AB

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie