Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.

„Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na +Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn.: Budowa Stopnia Wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – SW Siarzewo wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji” – przekazano w komunikacie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

– Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jak oceniono w informacji, „to ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, która będzie pełniła wiele funkcji”.

Wody Polskie wyjaśniły, że „postępowanie zostanie ogłoszone, jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej (DUUE)”. „Dialog konkurencyjny jest trybem skomplikowanym i etapowym, może potrwać nawet kilka miesięcy od ogłoszenia. Postępowanie jest powyżej progów unijnych, zatem wykonawcy mogą się zgłosić właściwie z całego świata” – podkreślono w informacji.

Odnosząc się do znaczenia budowy Stopnia Wodnego w Siarzewie, Wody Polskie zaznaczyły, że „celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły”. „Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych” – przekazano w komunikacie. Zwrócono przy tym uwagę, że Stopień Wodny w Siarzewie „będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów”. „Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład” – zaznaczono w informacji.

Jak podały Wody Polskie, przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł – projekt będzie realizowany do 2029 r. z przygotowaniem dokumentacji i budową, a prace budowalane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 r. W komunikacie wspomniano przy tym, że budowa Stopnia Wodnego w Siarzewie „jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją”.

„Do tej pory najchętniej o inwestycji wypowiadali się jej przeciwnicy. Jednak głos sprzeciwu nie jest jedynym głosem w tej sprawie i nie wyraża opinii całego społeczeństwa, czy nawet społeczności lokalnej. Liczne głosy poparcia – zebrano ponad 100 tys. podpisów popierających jak najszybszą budowę stopnia wodnego – do tej pory pominięte, zaczynają być słyszalne i wreszcie będą miały oddźwięk, a także będą konstruktywnym i prorozwojowym aspektem w przygotowywaniu inwestycji” – podkreśliły Wody Polskie.

Źródło Wody Polskie

Zobacz podobne

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

BS

Agata Barwińska wicemistrzynią świata w żeglarskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial)!

KM

Gaz-System: w I poł. 2022 r. wolumen przesłanego gazu spadł o 10 proc.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie