Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Gas -Trading ma trzy mobilne stacje regazyfikacji LNG

Spółka Gas-Trading z Grupy PGNiG dysponuje już trzema mobilnymi stacjami regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego – poinformowało w czwartek PGNiG. Instalacje wykorzystywane są jako dodatkowe źródło zasilania gazem albo w przypadku przerw w dostawach.

“Tego typu mobilne stacje to jedno z najlepszych i najszybszych w uruchomieniu rozwiązań stosowanych do tymczasowego lub awaryjnego zasilania gazem ziemnym. Umożliwiają tymczasowe dostarczanie gazu do odbiorcy w oczekiwaniu na ukończenie właściwej inwestycji gazowej. Ponadto pozwalają bardzo szybko przywrócić dostawy gazu ziemnego odbiorcom na terenach dotkniętych usterkami sieci. W przypadku awarii gazociągu lub spadku ciśnienia pełnią rolę „pierwszej pomocy” do czasu usunięcia usterki” – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

Spółka podała, że jedna z takich mobilnych stacji została wykorzystana przy budowie właściwej stacji regazyfikacji LNG dla zakładów LG Electronics we Wrocławiu. We współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny spółka Gas-Trading wybudowała stacjonarną stację regazyfikacji dla koreańskiego kontrahenta. Do czasu uruchomiania w listopadzie 2020 roku docelowej stacji usługi tymczasowego zasilania zapewniała mobilna stacja regazyfikująca skroplony gaz ziemny. Innym przykładem jest możliwość wykorzystania mobilnych stacji w roli dodatkowego źródła zasilania dla odbiorców w danej miejscowości w miesiącach zimowych, kiedy okresowo może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny w związku z niskimi temperaturami.

“Zapewnienie dostępu do paliwa gazowego dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w obszarach niezgazyfikowanych jest obecnie jednym z priorytetów Gas-Trading S.A. Świadcząc usługi z zakresu budowy stacjonarnej infrastruktury do regazyfikacji, mamy na uwadze potrzeby klientów, którzy oczekują natychmiastowego dostępu do paliwa gazowego. Dzięki usługom mobilnej regazyfikacji zapewniamy bezpieczeństwo naszym odbiorcom w przypadkach awarii czy zwiększonego zapotrzebowania na gaz – zauważył z kolei prezes Gas-Trading Tymoteusz Pruchnik.

Jak wyjaśnia PGNiG, zestaw do mobilnej regazyfikacji LNG składa się, oprócz cysterny LNG pełniącej rolę zbiornika, z dwóch pracujących naprzemiennie parownic atmosferycznych, podgrzewacza elektrycznego gwarantującego odpowiednią temperaturę gazu, nawanialni nadającej gazowi charakterystyczny zapach oraz stacji redukcyjnej. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu jej praca nie wymaga stałego nadzoru operatora. Co więcej, system telemetryczny na wyposażeniu stacji pozwala na zdalny podgląd najważniejszych parametrów stacji oraz zdalną obsługę. Przepustowość jednej instalacji pozwala na regazyfikację w ciągu jednej doby około 22 ton LNG, czyli ponad jednej autocysterny. Po regazyfikacji otrzymujemy 29 tys. m sześc. gazu ziemnego – to ilość pozwalającą na ogrzanie na przykład jednego domu jednorodzinnego przez około 13 lat.

Źródło PAP fot. PGNIG

Zobacz podobne

4 maja 1940 r. ORP Grom ginie pod Narwikiem

MZ

Indie/ Z Gangesu wyłowiono dziesiątki martwych ciał płynących w dół rzeki

MZ

Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu – z okazji “Dnia Flagi RP” oraz “Święta Narodowego 3 Maja”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie