Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Adamczyk: Via Carpatia to droga życia Europy środkowo-wschodniej

Droga Via Carpatia to droga życia dla Europy środkowo-wschodniej – przekonywał w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że obecnie trwają starania, żeby wpisać szlak do sieci bazowej TEN-T.

Adamczyk był jednym z uczestników panelu na rozpoczętym w środę Kongresie 590. Spotkanie poświęcone było trasie Via Carpatia i jej znaczeniu dla rozwoju Polski.

Minister podkreślił, że budowa Via Carpatia to wieki projekt, który powinien być obecny w rozmowach w każdym z państw UE.

„8800 km drogi Via Carpatia wraz z odnogami, to tak naprawdę droga życia (…), całej Europy środkowo-wschodniej. Via Carpatia to zmiana sposobu myślenia, to inne pojmowanie układu transportowego Europy. To nie tylko układ wschód-zachód, ale szczególnie układ południkowy” – mówił.

Adamczyk dodał, że budowa tej trasy to również otwarcie Bałtyku i państw północno-wschodniej Europy. Przypomniał, że inicjatorem powstania szlaku był śp. prezydent Lech Kaczyński.

Adamczyk zapowiedział, że obecnie głównym celem jest wpisanie szlaku do sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa). „To jest taki bardzo skuteczne narzędzie i powiedziałbym, klucz do sukcesu i to jest nasz główny cel” – dodał. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w 2023 roku.

Minister przypomniał, że budowę Via Carpatii poprały nie tylko kraje, przez które ona przebiega, ale również m.in. Niemcy, Białoruś i Ukraina. Szczególnie ważna jest to droga, jak mówił Adamczyk, dla tego ostatniego kraju.

Minister zaznaczył, że Via Carpatia będzie się łączyła m.in. z drogą Via Baltica i autostradą A2. W ocenie Adamczyka, dlatego Via Carpatia będzie potężnym silnikiem, który wpłynie na rozwój regionów, przez które będzie przebiegać.

Jak podkreślił minister, odcinek Via Carpatii między Rzeszowem a Lublinem ma być oddany jeszcze w tym roku. Natomiast cała trasa w naszym kraju ma być gotowa do końca 2026 r.

Via Carpatia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegnie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie; jej częścią, oprócz S19, będzie również m.in. S61.

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie (Podkarpackie) przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

źródło: PAP

Zobacz podobne

Po ośmiu miesiącach od awarii kolektorów “Czajki” wciąż nie są znane ich przyczyny

MZ

Na Zalewie Szczecińskim “rosną” sztuczne wyspy

MZ

“Ta inwestycja ma szansę stać się kołem zamachowym dla zachodniopomorskiej gospodarki”

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie