Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Muzeum Oręża Polskiego z nową aranżacją wystawy poświeconej Enigmie

Nowa aranżacja wystawy, poświęconej słynnej Enigmie dostępna już dla turystów w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego. Dokładnie 84 lata temu polski wywiad wojskowy przekazał angielskim i francuskim sojusznikom maszynę deszyfrującą słynną Enigmę.

Mało kto wie, że niemiecki konstruktor Artur Scherbius, skonstruował tuż po pierwszej wojnie światowej niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie, by zabezpieczyć niemieckie firmy przed szpiegostwem przemysłowym.
– W handlu trzeba również nieraz posłużyć się taką nieczystą grą, czyli podpatrzeć, podsłuchać co strona druga ma do zaoferowania, wykraść dane technologiczne produktu – tłumaczy Piotr Leszman z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.Enigma spisywała się na tyle dobrze, że w drugiej połowie lat 20. minionego stulecia niemiecka armia udoskonaliła maszynę i przejęła na swoje potrzeby. Jej szyfry wydawały się nie do złamania, jednak udało się to polskim kryptologom, Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. To dzięki między innymi ich odkryciom brytyjski wywiad podczas drugiej wojny światowej mógł śledzić ruchy wroga, choć sojusznicy nie zawsze o tym pamiętali.

– Sama historia kryptologów jest dosyć smutna, dlatego że, kiedy zakończyła się ll wojna światowa, między innymi z bardzo chłodnym przyjęciem spotkali się w Wielkiej Brytanii – przypomina Barbara Hordyjewska z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

W 84. rocznicę przekazania przez Polaków szyfrów Enigmy Anglikom i Francuzom, w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego zaprezentowano nową ekspozycję poświęconą tej maszynie. Eksponat trafił tu dość przypadkowo.

– Pozyskaliśmy go ze sklepu koncesjonowanego, zajmującego się handlem antykami, którego nazwy w tej chwili nie wymienię, który gwarantował nam, że mamy egzemplarz oryginalny – poinformował Radosław Horanin z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Placówka planuje też organizować warsztaty historyczno-kryptologiczne dla młodzieży.

Źródło https://szczecin.tvp.pl fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Śladami Tadeusza Wendy – spacer historyczny z Dawidem Gajosem

AB

Wielkie australijsko-amerykańskie ćwiczenia na Pacyfiku

BS

Port Gdańsk. Nowe przetargi w Porcie Wewnętrznym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie