Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Ważne

Statek PSV Cooper Viking z napędem gazowo-elektrycznym został przekazany armatorowi

Zakończyła się budowa serii wielozadaniowych jednostek specjalistycznych typu PSV, zamówionych przez firmę Borealis Maritime, a operujących pod zarządem technicznym  firmy armatorskiej Viking Supply Ships AB.

15 kwietnia br. statek został przekazany Armatorowi i niebawem po mobilizacji rozpocznie regularny serwis w norweskim sektorze Morza Północnego.

Statek Cooper Viking przeznaczony jest do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego i jest ostatnim statkiem tego typu dostarczonym przez Remontową Shipbuilding w okresie kryzysu i pandemii.

Cooper Viking spełnia najwyższe normy związane z ochroną środowiska. Jest zasilany LNG lub  lekkim olejem okrętowym – MGO w układzie napędowym gazowo-elektrycznym. Dodatkowo  zainstalowano na nim układ zasilania bateryjnego, co plasuje go na bardzo wysokiej pozycji w gronie najnowocześniejszych jednostek z elektrycznym napędem hybrydowym. Wyposażenie w baterie akumulatorów, pozwala znacząco ograniczyć zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a postój w porcie dopasować do ograniczeń w zakresie norm hałasu.

Cooper Viking wyposażony jest  w system dynamicznego pozycjonowania, który zapewnia utrzymanie pozycji statku przy wietrze o prędkości przekraczającej 35 węzłów i wysokości fali dochodzącej do 4 m. Na statku zainstalowano również system do zwalczania pożarów obiektów obcych klasyfikowany jako Fi-Fi -2 jak również do zwalczania rozlewów olejowych certyfikowany wg przepisów NOFO.

Statek zbudowany według zmodernizowanego projektu Wärtsilä VS 4411 DF, pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV-GL pływać będzie pod norweską flagą narodową.

REMONTOWA Shipbuilding , po raz kolejny wpisała na listę swoich referencji, projekt stanowiący o wysokiej pozycji i właściwych kompetencjach w sektorze offshore i morskich farm wiatrowych, których proces budowy na rynkach światowych już się rozpoczął i z pewnością jest kolejną szansą dla przemysłu okrętowego w naszym kraju.

źródło: rsb Fot.: Marcin Koszałka / PortalMorski.pl

Zobacz podobne

Wielkopolskie/ W miejscowości Tulce w gminie Kleszczewo otwarto nowy zbiornik retencyjny

JK

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

KM

Inwestujemy w rozwój retencji. Powstanie kolejny zbiornik wodny

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie