Polski Portal Morski
Aktualności

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.

„Łodzie przypłynęły zewsząd, z Bretanii, z Normandii” – powiedział AFP francuski rybak Romain Davodet. „To niewiarygodne, że udało się zebrać wszystkich tych ludzi” – zauważają inni rybacy uczestniczący w proteście.

Francuscy rybacy blokują port, ale zapewniają, że ich demonstracja jest pokojowa.

Władze Jersey, dependencji Korony Brytyjskiej położonej w kanale La Manche, zgodziły się spotkać z przedstawicielami protestujących – poinformował ich przedstawiciel odpowiedzialny za stosunki zewnętrzne Jersey Ian Gorst, cytowany przez agencję Reutera.

Wcześniej francuska minister gospodarki morskiej Annick Girardin powiedziała, że Francja jest gotowa zastosować „środki odwetowe”, jeśli brytyjskie władze będą ograniczać dostęp francuskich rybaków do wód Jersey; chodzi m.in. o odcięcie dostaw prądu na Jersey. 95 proc. energii elektrycznej wyspa otrzymuje przez podwodne kable z Francji.

Według władz francuskich Wielka Brytania opublikowała w ubiegłym tygodniu wykaz 41 francuskich statków upoważnionych do połowów na wodach Jersey, spośród 344 jednostek, które złożyły wnioski. Strona francuska twierdzi, że wykazowi towarzyszą nowe wymogi, które nie zostały „uzgodnione, omówione ani zapowiedziane” w ramach obowiązującego od br. porozumienia między Wielką Brytaną a UE.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wysłało na Jersey dwie łodzie patrolowe, mówiąc, że jest to „ściśle zapobiegawczy środek (podjęty) w porozumieniu z rządem Jersey”.

W środę brytyjski premier Boris Johnson ocenił, że jakakolwiek potencjalna blokada portów Jersey przez francuskich rybaków „byłaby całkowicie nieuzasadniona”. Wezwał do deeskalacji napięć.

Francja wysłała w czwartek dwie łodzie patrolowe żandarmerii morskiej w okolice Jersey.

„Brytyjskie +manewry+ u wybrzeży wyspy normandzkiej Jersey nie zrobiły na nas wrażenia” – powiedział agencji AFP francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

„Rozmawiałem z Davidem Frostem, brytyjskim ministrem ds. relacji z UE. Naszą wolą nie jest podtrzymywanie napięć, ale szybkie i pełne stosowanie umów” – oświadczył Beaune.

Źródło Pap fot. Pixabay

Zobacz podobne

Współpraca dla odbudowy zasobów wodnych Noteci

PL

Premier: zależy nam, aby wszystkie kraje naszego regionu były dobrze skomunikowane

KM

Ponad tysiąc rakiet i sto wyrzutni dla Sił Zbrojnych RP. PGZ i MBDA zawarły kolejną umowę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie