Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Współpraca transportowa Polski i Arabii Saudyjskiej

28 sierpnia 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i usług logistycznych Arabii Saudyjskiej Salehem Al-Jasserem. Wizyta ministra ds. transportu Arabii Saudyjskiej w Warszawie jest m.in. wynikiem ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z księciem koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, które odbyło się 7 marca 2023 r. w Rijadzie.

— Polska, tak jak i Arabia Saudyjska, mają wiele do zaoferowania sobie nawzajem. Transport, połączenia transportowe oraz infrastruktura transportowa stanowią fundament dynamicznego rozwoju gospodarczego. Jestem przekonany, że nasza współpraca w tej dziedzinie z pewnością wzmocni relacje między naszymi krajami, przyczyniając się do ich dalszego dobrobytu i rozwoju — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jednym z obszarów współpracy między Polską a Arabią Saudyjską jest rozwój infrastruktury transportowej. Arabia Saudyjska realizuje strategię „Wizja 2030”, ogłoszoną przez rząd saudyjski w 2016 r., która zakłada m.in. modernizację i rozbudowę sieci drogowej, kolejowej, lotniczej i portowej, a także promowanie transportu publicznego zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego transportu. 

Minister Adamczyk przedstawił polskie, bogate doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie rozwoju infrastruktury transportowej, zwłaszcza po 2015 roku, kiedy to nastąpił dynamiczny wzrost inwestycji w tym obszarze, skutkujący m.in. budową i modernizacją ponad 2000 km autostrad i dróg ekspresowych, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich obecnie istniejących. Te działania znacząco wpłynęły na bezpieczeństwo, komfort podróżowania oraz redukcję czasu podróży między głównymi ośrodkami w Polsce. W tym czasie zmodernizowanych zostało także ok. 7,9 tys. km torów kolejowych, co odpowiada przeszło 63 proc. całkowitej obecnej sieci przewidzianej do realizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r. z perspektywą do 2032. Pozwoliło to na wdrożenie nowoczesnego taboru kolejowego oraz zaawansowanych systemów sterowania ruchem, a w efekcie podniosło dostępność i konkurencyjność kolei jako środka transportu.
Inwestycje w infrastrukturę transportową objęły także porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie–Świnoujściu, przez co stały się one kluczowymi punktami na mapie europejskiego transportu. Jako brama do Europy Środkowo-Wschodniej oferują nie tylko strategiczne położenie, ale również nowoczesne rozwiązania logistyczne.
Omawiając transport lotniczy, minister Adamczyk wskazał na systematyczny wzrost liczby pasażerów po okresie pandemii COVID-19. W rekordowym 2019 r. polskie lotniska obsłużyły 49 milionów pasażerów. 

Polska może również pochwalić się osiągnięciami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu ostatniej dekady, co zostało docenione poprzez przyznanie jej nagrody PIN przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). W ciągu ostatnich 10 lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w kraju spadła o 47 proc. Co ważne, mimo zwiększenia natężenia ruchu po pandemii COVID-19, trend spadkowy utrzymuje się niezmiennie.

Umowa o komunikacji lotniczej podpisana 

Po rozmowach bilateralnych ministrowie podpisali umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej. Umożliwi ona uruchomienie przez Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Arabią Saudyjską.

— Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego sektora lotniczego, który w ciągu ostatnich lat stał się jednym z liderów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój naszych portów lotniczych, inwestycje w nowoczesne technologie oraz wysoki standard obsługi klienta pozwoliły nam zdobyć uznanie na międzynarodowej arenie. Z tego powodu z wielkim optymizmem patrzymy na możliwości współpracy z Arabią Saudyjską, krajem o silnych tradycjach lotniczych i ogromnym potencjale rynkowym — zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wymiana doświadczeń w obszarze zarządzania ruchem

Minister A. Adamczyk podkreślił, że niezależnie od rodzaju transportu ważna jest możliwość wymiany wiedzy oraz najlepszych praktyk w zakresie zarządzania transportem, czy to drogowym, kolejowym, morskim, czy też lotniczym. Podczas wizyty delegacji Arabii Saudyjskiej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprezentowany został korzystający z nowoczesnych technologii Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) na sieci TEN-T. System umożliwia dynamiczne zarządzanie ruchem w celu poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększenia płynności transportu drogowego w najważniejszych polskich korytarzach transportowych zarządzanych przez GDDKiA. Pozwala m.in. pozyskiwać bieżące informacje o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą, czasach przejazdu na poszczególnych trasach objętych systemem, dostarcza informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne. Zawiera też szereg funkcjonalności, które wspierają GDDKiA w zarządzaniu infrastrukturą i przy realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem na drogach.

Źródło/fot.: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO

BS

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

KM

The Ocean Race Europe: wyścig Lorient – Cascais zakończony. Sailing Poland tuż za podium.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie