Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.

Realizacja Baltic Pipe znajduje się w fazie budowlanej w części lądowej i morskiej projektu. W kwietniu br. rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

5 maja br. w Rotterdamie na jednym z takich statków morskich o nazwie  „Castorone” odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Naimski – Minister, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Aldo Amati  – Ambasador Włoch w Polsce oraz przedstawiciele Zarządów firm GAZ-SYSTEM i Saipem.

Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. Konsekwentne działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po 5 latach widoczne efekty. Dzisiejsze spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski” – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

„W tym roku planujemy zakończenie spawania gazociągu podmorskiego. W przyszłym będziemy wykonywali niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania. Prowadzone obecnie przygotowania do wpłynięcia statku Castorone na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem.  Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski” – powiedział Tomasz Stępień, Prezes
GAZ-SYSTEM.  

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski.  Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet. Terminem zakończenia inwestycji jest 1 października 2022 r.

źródło Fot. GAZ system

Zobacz podobne

Ósemki na start! Regaty Wioślarskie o Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A

AB

A. Marchewka o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu: naszym celem jest realizacja tej inwestycji

KM

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego dostarczony tankowcem wyczarterowanym przez PGNiG

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie