Polski Portal Morski
Aktualności Extra Turystyka

Sopot – tu spełniają się marzenia

Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. W dzień czy w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców.

Od swoich początków Sopot stanowi ulubione miejsce wypoczynku śmietanki towarzyskiej, inspiruje poetów i malarzy, motywuje sportowców, przyciąga przedsiębiorców i wzbudza zachwyt zagranicznych gości. W opinii jego mieszkańców Sopot jest wymarzonym miejscem do życia.

Rozsławiony w całej Polsce deptak – zwany „Monciakiem” – to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino biegnąca prosto do molo. Po obu jej stronach mieszczą
się malownicze kamieniczki, galerie, puby i kawiarnie. Latem zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań, zabawy i wypoczynku.

Najdłuższy w Europie drewniany pomost wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstały w latach 20. XIX wieku jest wizytówką Sopotu. To miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów (stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie).
Na końcu molo znajduje się przystań jachtowa, której zadaniem jest także zabezpieczanie pomostu przed zgubnym działaniem fal i wiatru. Marina to miejsce prestiżowych regat oraz centrum żeglarskiego szkolenia dla dzieci. Zimą na Placu Zdrojowym u nasady mola czynne jest lodowisko.

Opera Leśna, zadaszony, otoczony zielenią amfiteatr, który w opinii fachowców jest jednym z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Przed widownią, liczącą 5 tys. słuchaczy, występowały takie sławy, jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams, Sting czy Simply Red.

Latarnia, w 1975 r. zmodernizowana została kotłownia Szpitala Reumatologicznego, a dymiący komin obudowano i umieszczono na nim źródło światła. Początkowo zasięg wynosił 5 Mm (ponad 9 km). Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 r., kiedy to wydłużono zasięg światła do 31,5 km. Obecnie światło sięga do 13 km i formalnie obiekt nie jest już zaliczany do latarni morskich. Wysokość wieży to 30 m.

Szerokie, piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 4,5 km są tym, co latem przyciąga najwięcej turystów. Kuszą one amatorów wodnych i słonecznych kąpieli, a szukającym wyciszenia i spokoju oferują unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię w usytuowanych wzdłuż linii brzegowej restauracjach. To jedne z najlepiej utrzymanych plaż nad Zatoką Gdańską, bardzo wysoko oceniane w rankingach ogólnopolskich, zarówno tych dotyczących czystości i zagospodarowania, jak i bezpieczeństwa. Aktywne spędzenie czasu umożliwia wiele zlokalizowanych na plaży wypożyczalni sprzętu wodnego.

Łysa Góra, blisko 300-metrowy orczykowy wyciąg narciarski (110 m n.p.m. – różnica poziomów 39 m), na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to miejsce, z którego jeżdżąc na nartach można podziwiać morze. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, profesjonalna kadra instruktorska oraz doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu i serwis. Dla sympatyków snowboardu przygotowano snowpark.

Przystań Rybacka i Muzeum Rybołówstw.  W urokliwej Przystani Rybackiej, poza stoiskami ze świeżą oraz wędzoną rybą, znajduje się także małe muzeum rybołówstwa. Kutry stojące na plaży są jednym z najczęściej fotografowanych widoków sopockich. Warto również zajrzeć na pobliski Plac Rybaków, na który w 1914 r., ze względu na rosnącą liczbę kuracjuszy, przeniesiono osadę rybacką z okolicy dzisiejszego mola.

Statek Pirat, stylizowany statek piracki zaprasza na rejsy widokowe po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie bar i restauracja. 40 minutowe widokowe rejsy, rozpoczynające się i kończące przy sopockim molo, dalekie czartery po całej Zatoce Gdańskiej, rozgrzany do czerwoności Grill Roger na śródokręciu, serwujący potrawy z grilla i rozmaite sałatki.

Solanka sopocka wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to 4,4 proc. solanka bromkowa, jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Rozcieńczona dwudziestokrotnie jest ogólnodostępna w Pijalni Wód Solankowych, znajdującej się w nowym Domu Zdrojowym na III piętrze. Zaś w pięknie odrestaurowanym, kurortowym Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny – grzybki, z których wypływa sopocka solanka. Wykorzystywana może być do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych.

Zakład Balneologiczny , powstał w 1903 r. według projektu Paula Puchmülera i Heinricha Dunkela, na terenie zajmowanym wcześniej przez zakład kąpielowy Jerzego Haffnera. Obiekt znajduje się na terenie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, w którym można korzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydro-terapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu.

Sopot to nie tylko piękne piaszczyste plaże ale również miejsce wprost wymarzone do spacerów i rekreacji. Ponad 60 % powierzchni miasta stanowią tereny zielone. Warto wybrać się do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie wyznaczone są malownicze szlaki spacerowe. Park Północny i Południowy, usytuowany wzdłuż plaży, to popularne miejsce aktywnego spędzania czasu, schronienia wśród zieleni przed słońcem i wypoczynku. Sopockie Błonia to nowy teren zielony, z nieograniczonymi możliwościami rekreacji.

Na rowerze – ścieżki i trasy rowerowe

Rower to jeden z najwygodniejszych środków komunikacji do poruszania się po Sopocie.

Sprawdźcie ścieżki:  https://visit.sopot.pl/odkrywaj-sopot/sopot-dla-aktywnych/na-rowerze/

Żeglarstwo to sport i sposób na spędzanie wolnego czasu. Żeglarstwo daje poczucie wolności.

 Sopot to niewątpliwie miejsce na mapie Bałtyku, które nie może zostać pominięte w planach turystycznych.

źródło: visit.sopot.pl

Zobacz podobne

W Kołobrzegu powstała pierwsza biblioteka morska

PL

To już 33. w tym roku dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Polskie firmy chcą rozwijać farmy wiatrowe. „Ten obszar generuje popyt nowego typu”

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie