Polski Portal Morski
Aktualności

The Ocean Race Europe: wyścig Lorient – Cascais zakończony. Sailing Poland tuż za podium.

Tak ciasnego finiszu floty The Ocean Race dawno nie było. Po 4 dniach wyścigu oceanicznego liczącego ponad 1230 mil z Lorient (Francja) do Cascais (Portugalia), załoga Austrian Ocean Race Project wygrała ten etap z przewagą jedynie 6 sekund! 

Polskiej załodze do zwycięskiego jachtu zabrakło 1 minuty i 19 sekund. Sailing Poland na metę wpłynął na czwartej pozycji. Drugie miejsce zajęła załoga Ambersail2 ze stratą 6 sekund do lidera, trzecie zaś Team Childhood1 (21 sekund straty do austriackiego jachtu).

Losy wyścigu rozegrały się dosłownie na trzy minuty przed metą, tuż przy falochronie w Cascais. Przez cztery dni naprawdę ciężko pracowaliśmy na dobrą pozycję w wyścigu utrzymując się na czele stawki razem z Mirpuri Foundation Racing Team i konsekwentnie zwiększając dystans nad jachtami Akzonobel Ocean Racing i Team Childhood1. Niestety tuż przy portugalskim wybrzeżu wiatr znacznie osłabł, wszystkie jachty znacznie zbliżyły się do siebie i wyścig rozpoczął się od nowa. Trochę zabrakło szczęścia, wszyscy liczyliśmy na trochę lepsze zakończenie” – opowiada Stanisław Bajerski, załogant Sailing Poland.

Tego szczęścia, o którym wspomina załogant Sailing Poland zabrakło również załodze Mirpuri Foundation Racing, która prowadziła przez zdecydowaną większość tego wyścigu. Niestety, błędna decyzja taktyczna przy omijaniu strefy wyłączonej z wyścigu nie tylko pozbawiła portugalską załogę zwycięstwa, ale i spowodowała, że jacht ten przypłynął na metę jako ostatni. 

„Przewrotność tego wyścigu potwierdza też fakt, że Austriacy, którzy ostatecznie zwyciężyli, przez praktycznie cały czas żeglowali daleko za nami zajmując ostatnie miejsce” – dodaje Bajerski.

Przed załogami biorącymi udział w The Ocean Race Europe jeszcze 2 wyścigi pełnomorskie: Cascais – Alicante i Alicante – Genua. Z Cascais jachty wypłyną 6 czerwca, start wyścigu planowany jest o godzinie 13:00 dla klasy IMOCA oraz o 13:20 dla klasy VO65, w której startują Polacy. Dzień wcześniej, 5 czerwca odbędzie się wyścig przybrzeżny w ramach Mirpuri Foundation Sailing Trophy.

Skład załogi Sailing Poland w wyścigu TORE Lorient – Cascais:

Bouwe Bekking

Jens Dolmer

Aksel Magdahl

Simbad Quiroga

Joca Signorini

Alan Alkhatab

Stanisław Bajerski

Kacper Gwóźdź

Maja Micińska 

Mateusz Gwóźdź

Ewa Fijolek

Adam Burdyło (reporter)

Harmonogram The Ocean Race Europe:

5 czerwca 2021 – wyścig przybrzeżny Mirpuri Foundation Sailing Trophy

6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante => Genua

Klasyfikacja jachtów IMOCA:

1. CORUM L’Épargne

2.11th Hour Racing Team

3. LinkedOut

4. Offshore Team Germany

5. Bureau Vallée

Klasyfikacja jachtów VO65:

1. The Austrian Ocean Race Project

2. AMBERSAIL-2

3. Team Childhood I

4. Sailing Poland

5. AkzoNobel Ocean Racing

6. Viva México

7. Mirpuri Foundation Racing Team

źródło: materiał prasowy

Zobacz podobne

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN

MZ

Dzień z Wojskiem na Politechnice Morskiej

PL

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie