Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Litwa/ Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

Nałożone przez Unię Europejską na Białoruś sankcje gospodarcze zmniejszą o 20 proc. eksport potażu z tego kraju przez Litwę – powiedział w piątek prezes litewskich kolei Mantas Bartuszka. Potaż z Białorusi jest eksportowany głównie przez port w litewskiej Kłajpedzie.

W 2020 roku na Litwę z Białorusi wjechało 11 mln ton potażu. Zdecydowana większość surowca, 10,7 mln ton, została później załadowana na statki w Kłajpedzie. Około 2,5 mln ton potażu będzie podlegało pod nałożone na Białoruś przez UE w czwartek sankcje – oszacował Bartuszka.

Białoruski potaż z Litwy jest wywożony przez położony w porcie w Kłajpedzie terminal, który w 30 proc. należy do białoruskiego koncernu potasowego Biełaruśkalij – przypomina Reuters.

UE w czwartek formalnie nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka i brutalne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji demokratycznej i dziennikarzy w tym kraju, a także na przymusowe lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku.

Sankcje obejmują zakaz bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu do kogokolwiek na Białorusi sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonego do monitorowania lub przechwytywania wiadomości w internecie i wiadomości komunikacji telefonicznej, a także towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

Sankcje zostały nałożone także na produkty naftowe, potaż oraz towary używane do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych. Ponadto dostęp do rynków kapitałowych UE jest ograniczony, a udzielanie ubezpieczeń i reasekuracji rządowi białoruskiemu oraz białoruskim organom i agencjom publicznym jest zabronione.

Źródło: PAP. fot.: TVP Wilno

Zobacz podobne

Szansa na udział w kolejnej strategicznej inwestycji hydrotechnicznej Urzędu Morskiego w Gdyni

KM

Statek niejedno ma imię…..

BS

Kapitan Ślączka rektorem Politechniki Morskiej w Szczecinie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie