Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Kolejny budowniczy Baltic Pipe wyszedł na Bałtyk z portu Rotterdam

Castoro Sei jest kolejną jednostką układaniową zaangażowaną w budowę Baltic Pipe na Bałtyku, która opuściła port w Rotterdamie. Kilka dni temu największy statek we flocie Saipemu – Castorone rozpoczął układanie Baltic Pipe na Bałtyku

Mobilizacja floty Saipemu

Castoro Sei popołudniem 30 czerwca w towarzystwie czterech holowników opuścił port w Rotterdamie.

Ta jednostka, oddana do eksploatacji w 1978 roku, mierzy ponad 150 metrów długości i 70 metrów szerokości. Formalnie jest to statek półzanurzalny-platforma. Wyposażony jest w cztery pędniki azymutalne, które służą do tranzytu oraz wspomagania podczas prac układaniowych. Jednak zasadniczo podczas prowadzenia prac, jednostka korzysta z 12-punktowego systemu kotwicznego, który służy do stabilizacji i „przesuwania” jednostki do przodu.

Na pokładzie Castoro Sei może znaleźć zakwaterowanie ponad 350 ludzi – załoga oraz ekipa zajmująca się częścią konstruktorską. Pod pokładem zamontowano sześć stanowisk łączeniowych rur, tzw. double-joint. Ponadto, jednostka wyposażona jest w trzy 150-tonowe napinacze do bezpiecznego utrzymania złączonych rur na Stingerze.

Castoro Sei w przeszłości budował m.in gazociąg z Norwegii do Niemiec Europipe II (ten, do którego wpina się Baltic Pipe), Blue Stream z Rosji do Turcji oraz ponad dwie trzecie długości gazociągu Nord Stream w latach 2010-2012.

Ostatnią jednostką, która opuści Rotterdam będzie barka Castoro 10, której zadaniem będzie budować część szelfową gazociągu Baltic Pipe u wybrzeży Polski i Danii.

Źródło https://biznesalert.pl fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Incydent na Morzu Południowochińskim między siłami morskimi Filipin i Chin

BS

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

BS

Terytorialsi ćwiczą pokonywanie przeszkód wodnych

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie