Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek do stolicy Bułgarii, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Inicjatywy Trójmorza. „Szczyt określi miejsce Trójmorza w odbudowującej się po pandemii Europie i w nowym kształcie relacji transatlantyckich” – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że w czwartek, pierwszego dnia szczytu odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.

Zwracał uwagę, że szczyt odbywa się w strategicznym momencie – kiedy Europa projektuje swój model gospodarczy uwzględniając wnioski z pandemii Covid-19 i planuje inwestycje związane z nową perspektywą finansową, wzmocnioną przez Fundusz Odbudowy. Ponadto – mówił Szczerski – mamy do czynienia ze zmianą administracji amerykańskiej, a co za tym idzie, także redefinicją relacji transatlantyckich.

„Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza, jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii” – podkreślił minister.

Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze – w Europie i w relacjach z USA.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że przywódcy państw Trójmorza będą rozmawiali także na temat polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji. „Transformacja musi uwzględniać specyfikę społeczną i gospodarczą każdego z państw. To jest nasze wspólne wyzwanie” – mówił.

Poinformował, że pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza – do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Szczerski przekazał, że Andrzej Duda jedzie na szczyt z przesłaniem o konieczności dalszego umacniania Trójmorza jako „wyrazu naszej współodpowiedzialności za przyszłość polityki europejskiej”, a także „budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań”.

Jak mówił, prezydent Duda będzie też proponował poszerzenie obszarów współpracy państw Trójmorza o nowe dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka, które pozwolą na budowanie społecznej wspólnoty w regionie.

Prezydencki minister poinformował, że podczas szczytu Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z prezydent Grecji, prezydentem Bułgarii oraz z delegacją amerykańskich kongresmenów.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Rekordowy rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu

KM

Celnicy zajęli jachty należące rosyjskich oligarchów

KM

PGNiG i Naftogaz – podpisany list intencyjny o wspólnym wydobyciu gazu na Ukrainie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie