Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Gdańsk/ Otwarcie Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie, Wielkim Młynie – 24 lipca

24 lipca w nowej siedzibie, Wielkim Młynie na Starym Mieście w Gdańsku, otwarte zostanie Muzeum Bursztynu, które działa w mieście od 2006 roku. Adaptację XIV-wiecznego zabytku na cele muzealne rozpoczęto pod koniec 2018 roku.

Przez 15 lat Muzeum Bursztynu mieściło się w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną. Placówka borykała się jednak z zapewnieniem dostępności wszystkim zwiedzającym. Niewielkie gotyckie pomieszczenia i klatki schodowe uniemożliwiały oglądanie wystaw osobom niepełnosprawnym, zwiedzanie stanowiło też spore wyzwanie dla osób starszych. Poza tym, nie było też przestrzeni do prowadzenia działalności dydaktycznej i edukacyjnej.

„W trakcie prac adaptacyjnych w Wielkim Młynie wykonaliśmy przede wszystkim konserwację jego substancji zabytkowej. Wykonane zostały też różne elementy rekonstrukcyjne, włącznie z chorągwią wiatrową na kalenicy. Powierzchnia muzeum liczy 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co oznacza wzrost o 2,5 raza. Natomiast powierzchnia wystawy stałej – ponad tysiąc metrów kwadratowych – zwiększyła się aż trzykrotnie” – powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Dodał, że w ramach prac termomodernizacyjnych wymieniony został dach i stolarka okienna. W nowej siedzibie Muzeum Bursztynu jest winda.

Kierownik Muzeum Bursztynu Renata Adamowicz wyjaśniła, że wystawa główna w Wielkim Młynie podzielona będzie na dwie części: przyrodniczą i artystyczną. Na ekspozycji będzie też część poświęcona historii Wielkiego Młyna.

W pierwszy weekend otwarcia muzeum – 24-25 lipca – wstęp będzie wolny, ale trzeba będzie online zarezerwować wejściówkę na stronie internetowej www.muzeumgdansk.pl. Rezerwacja ruszy 19 lipca. Z powodów epidemii COVID-19 na wystawie może przebywać jednocześnie ok. 100 osób.

Na wystawie można będzie podziwiać m.in. unikatowe inkluzje w bursztynie. Będzie wśród nich zatopiony w żywicy gekon o długości ponad 2 cm, z kompletnym tułowiem i wszystkimi czterema nogami. Jaszczurce brakuje jedynie końca ogonka, a lewa połowa głowy jest otwarta. Jest to drugi okaz gekona z bursztynu bałtyckiego, ale jedyny tak kompletnie zachowany. Drugi „Jantarogekko balticus” znajduje się w Niemieckim Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten. Kolejny interesujący obiekt inkluzji to pająk ptasznik, który mierzy ponad 4 centymetry i jest obecnie największą inkluzją tego typu na świecie.

Wyjątkowym eksponatem są też wykonane z bursztynu szachy. Powstały one w czasach świetności tej gry ok. 1690 r. w Gdańsku, najprawdopodobniej w warsztacie Michała Redlina, jednego z najbardziej cenionych gdańskich bursztynników. Z Gdańska komplet szachów trafił do Amsterdamu, a następnie w 1758 r. do Szkocji na zamek Blair. Jego posiadaczami była rodzina Murrayów.

Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy szachów, znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Muzeum Jubilerstwa i Złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie (Niemcy).

Na wystawie będzie można zobaczyć też m.in. ok. 68-kilogramową bryłę bursztynu, pochodzącą z indonezyjskiej wyspy Sumatra.

W Wielkim Młynie muzealnicy będą mieli do dyspozycji trzy kondygnacje, na których urządzone zostaną wystawa główna, sala wystaw czasowych i pomieszczenia biurowe. Na dolnej kondygnacji znajdzie się m.in. sklep muzealny z wyrobami jubilerskimi.

Adaptację XIV-wiecznego zabytku na cele muzealne rozpoczęto pod koniec 2018 roku.

Przebudowa Wielkiego Młyna i przygotowanie w niej wystawy stałej Muzeum Bursztynu realizowana była m.in. dzięki projektowi „Połączeni bursztynem” w ramach Programu Polska-Rosja 2014-2020. W ramach unijnej dotacji w kwocie niespełna 2,3 mln euro Muzeum Gdańska będzie miało do dyspozycji ponad 1,5 mln euro (wkład własny to 155 tys. euro), a partner projektu, kaliningradzkie Muzeum Światowego Oceanu, otrzyma ponad 740 tys. euro (wkład własny to ok. 74 tys. euro). Dofinansowanie Unii Europejskiej w takim wspólnym przedsięwzięciu wynosi 90 proc.

Wielki Młyn został wybudowany przez Krzyżaków ok. 1350 r. na wyspie utworzonej przez ramiona Kanału Raduni. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1364 r., był jednym z największych „zakładów przemysłowych” średniowiecznej Europy – napędzanym początkowo przez 12 kół wodnych, od 1471 r. – 18, a od 1880 r. przez turbiny parowe. Pod koniec XIX w. produkował ok. 200 ton mąki dziennie. Wielki Młyn został zniszczony – z wyjątkiem murów obwodowych – w 1945 r., odbudowano go w latach 1962-65.

W 1962 r. w Wielkim Młynie zorganizowano wystawę „Polska na morzu 1945-1962”, a trzy lata później ekspozycję „XX lat polskiego przemysłu okrętowego”. Pomimo powodzenia wystawy zarządzające budynkiem Biuro Obrotu Maszyn i Surowców nie zgodziło się na przekazanie obiektu Stoczni Gdańskiej.

Od 1994 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W związku z rezygnacją przez kupców z dzierżawy stoisk w 2016 r. zabytkowy obiekt przekazano w użytkowanie wieczyste obecnemu Muzeum Gdańska.

źródło(PAP)

Zobacz podobne

Sejm/ Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

KM

Na Bałtyku zakończyły się ćwiczenia MW i NATO „Solidarna Belona”

KM

W październiku br. drogą morską wyeksportowano 851 tys. ton zbóż

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie