Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki

O potencjale offshore i nowych perspektywach dla polskiej gospodarki i rynku pracy rozmawiali uczestnicy panelu „Bezpieczna przyszłość energetyczna Polski – energia z morza”, który odbył się w trakcie Poznańskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wzięli: Maciej Żóraw, project manager w Orlen Neptun, Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz prof. Zbigniew Nadolny, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej.

Eksperci wspólnie podkreślali ogromne możliwości w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Maciej Żóraw zwrócił także uwagę na rolę Bałtyku, stosunkowo płytkiego, wietrznego i przez lata niewykorzystanego ważnego złoża naturalnego, którego jedna trzecia potencjału znajduje się na terenie naszego kraju. Szacuje się, że obszary te mają potencjał wytwórczy o mocy 33 GW.

Inwestycje w morską energetykę wiatrową otwierają dla Polski drzwi do dywersyfikacji źródeł energii i mają szansę stać się ważnym elementem zielonej transformacji kraju. To także gwarancja szeregu korzyści w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i nowych perspektyw dla wielu sektorów gospodarki, a także konkurencyjności na arenie międzynarodowej. 

W krajobrazie polskiej energetyki odnawialnej ważny element stanowią inwestycje realizowane przez Grupę Orlen. Do 2030 roku firma planuje osiągnięcie w odnawialnych źródłach energii 9GW mocy. Nisko- i zeroemisyjna energetyka, w tym morska energetyka wiatrowa, to kluczowy punkt strategii ORLEN2030, w który koncern w najbliższych latach zainwestuje 47 miliardów złotych. W portfolio spółki znajduje się m.in. Lotos Petrobaltic, zarządzająca platformami na Bałtyku, a kluczowy projekt firmy Baltic Power prowadzony wspólnie z Northland Power przeszedł już w fazę tworzenia infrastruktury przemysłowej. Jego zakończenie przewidziane jest na 2026 rok, kiedy to rozpocznie się produkcja czystej, zielonej energii z morza.

Wyzwania

Podczas panelu eksperci omówili także kwestię otoczenia prawnego, dotyczącego inwestycji w energetykę wiatrową i zwrócili uwagę na potrzebę dostosowania regulacji do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Zdaniem specjalistów obecne regulacje prawne nie nadążają za dynamiką rozwoju tego sektora w Polsce, która przekroczyła wcześniejsze prognozy. Istotne wyzwania dla budowy morskich farm wiatrowych stanowią bariery środowiskowe, techniczne i administracyjne, a kluczowa dla ich pokonania jest spójna i adekwatna do obecnych warunków polityka energetyczna kraju. Dotyczy to zarówno energii z offshore, jak i obszaru lądowej energetyki wiatrowej. 

Eksperci zwrócili również uwagę na wyzwania i ryzyka towarzyszące realizacji projektów w sektorze. Obok stabilności prawnej, niezbędna jest długoterminowa strategia transformacji obejmująca zarówno modernizację obecnej infrastruktury, inwestycje w nowe linie przesyłowe gwarantujące ciągłość dostaw, jak i rewizja planu zagospodarowania. Działania te pozwolą na bardziej efektywne wdrażanie projektów wiatrowych oraz integrację całego systemu energetycznego.

Praca czeka

Wzrost znaczenia zielonej energetyki w Polsce oznacza również realne korzyści dla lokalnych firm, które mogą aktywnie uczestniczyć w łańcuchu dostaw, a także więcej możliwości na rynku pracy. Oprócz pracowników posiadających specjalistyczne umiejętności techniczne i projektowe, zatrudnienie w branży znajdą również m.in. przedstawiciele branży budowlanej, serwisowej, a nawet specjaliści w zakresie bankowości czy usług dla klienta. W najbliższym czasie najbardziej pożądani będą absolwenci techników, szkół zawodowych oraz uczelni wyższych, posiadający wiedzę związaną z sektorem energetyki odnawialnej. Fundamentalną rolę w przygotowaniu przyszłych pracowników odgrywają instytucje i programy edukacyjne. Konkretnym przykładem takich działań jest m.in. projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z technikum morskim w Darłowie, skupiający się na szkoleniu serwisantów morskich turbin wiatrowych, czy współpraca Orlen z Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu, Politechniką Morską w Szczecinie oraz jedną ze szczecińskich szkół branżowych w zakresie specjalistycznych programów szkoleniowych dla przyszłych kadr. Hub kompetencyjny będzie kształcił m.in. inżynierów, logistyków, operatorów do pracy na morzu, przy farmach wiatrowych oraz portach instalacyjnych i serwisowych. 

Źródło informacji: ORLEN Neptun, PAP / fot. envato elements

Zobacz podobne

85 lat działalności Polskiego Rejestru Statków

Autor

Polimery Police – jak powstawał Projekt

AB

Prezes PKN Orlen spodziewa się zgody KE na przejęcie Lotosu w ciągu parunastu dni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie