Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Grenlandia blokuje możliwości poszukiwania węglowodorów w trosce o klimat

Rząd Grenlandii zdecydował o zablokowaniu możliwości wydawania nowych licencji poszukiwawczych węglowodorów na wodach Arktyki.

Nowy socjaldemokratyczny rząd Grenlandii, który pełni swoje funkcje od kwietnia 2021 roku, zadecydował o wprowadzeniu moratorium na wydawanie nowych licencji na poszukiwanie węglowodorów na wodach wokół wyspy. Minister zasobów naturalnych Grenlandii, Naaja Nathanielsen powiedziała, że ​​pomimo dużych potencjalnych rezerw ropy leżących na zachodnim wybrzeżu, uważa cenę wydobycia ropy za „zbyt wysoką” w obliczu zmian klimatycznych.

– “Ten krok został podjęty w trosce o naszą naturę, rybołówstwo, przemysł turystyczny i skoncentrowanie naszej działalności na zrównoważonym potencjale” – powiedziała Nathanielsen.

Według badań geologicznych, na zachodnich wodach Grenlandii znajdują się wydobywalne zasoby ropy naftowej o wolumenie 18 mld baryłek. Obecna zmiana nastąpiła niespełna półtora roku po tym, gdy poprzedni rząd przyjął nową strategię dotyczącą węglowodorów, która zakładała otwarcie tych obszarów na inwestorów zagranicznych. Wydobycie węglowodorów miało pomóc uniezależnić się gospodarczo od Danii. Grenlandia jest jej terytorium zależnym.

Grenlandia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną i stuprocentowe oparcie generacji energii na źródłach odnawialnych do 2030 roku.

Źródło: https://biznesalert.pl/grenlandia-ropa-oze-energetyka/

fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

AB

PKN Orlen rocznie inwestuje od 8 do 9 mld zł

Autor

Nowy Szef Szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie