Polski Portal Morski
Aktualności

„Złoty spaw” na gazowym połączeniu Polska-Słowacja

3 sierpnia br. spółki GAZ-SYSTEM i Eustream a.s na granicy Polski ze Słowacją wykonały symboliczny „złoty spaw” na gazociągu, który łączy systemy gazowe obu krajów.

„Złoty spaw” połączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Słowacji. Ten interkonektor, podobnie jak układany dziś na dnie Bałtyku Baltic Pipe, umożliwi realizację śmiałego projektu. Od Bałtyku po gór szczyty, i dalej aż na południe kontynentu, ma popłynąć gaz sprowadzany z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego lub jako LNG z całego świata. Budowa prowadzona w tym pięknym i trudnym terenie to dobry przykład, że biegnąca grzbietem Karpat granica sprzyja współpracy naszych narodów” – powiedział minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

„Połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu i jest ważnym elementem współpracy Państw w ramach inicjatywy Trójmorza. Zaawansowanie prac budowlanych na interkonektorze obecnie sięga ponad 90%. Zakończenie inwestycji i uruchomienie gazociągu planujemy zgodnie z wcześniej deklarowanymi na rynku terminami, czyli w I kwartale 2022 roku” – powiedział Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

„Spoina transgraniczna symbolizuje wielki postęp w pracach budowlanych zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Nowe połączenie przyniesie ogromne korzyści dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i chciałbym podziękować przede wszystkim naszym partnerom, którzy pomagają w urzeczywistnieniu tego projektu” – mówił Dyrektor Generalny Eustream as, Rastislav Ňukovič.

Interkonektor Polska – Słowacja ma długość łączną ok. 164 km i średnicę DN 1000. Trasa gazociągu po stronie polskiej (Strachocina – Granica RP) wynosi 61,3 km i przechodzi przez teren trzech gmin województwa podkarpackiego: Sanok, Bukowsko i Komańcza. Długość interkonektora po stronie słowackiej wynosi ok. 103 km i kończy się na tłoczni gazu  Veľké Kapušany na Słowacji.  Gazociągiem będzie można przesłać do 4,7 mld m3 gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m3/rok w stronę Polski. Po stronie polskiej budowa interkonektora ruszyła we wrześniu 2019 roku, po stronie słowackiej rok wcześniej.

Pomimo trudnego terenu oraz  przeszkód na obszarze Kotliny Sanu, Pogórza Bukowskiego i Beskidu Niskiego prace budowlane są na bardzo zawansowanym etapie. Podczas  realizacji projektu w Polsce wykonano ponad 20 przekroczeń bezwykopowych. Zrealizowano też najdłuższy w Polsce horyzontalny przewiert sterowany (HDD) w podłożu skalnym pod rzeką Sanoczek na głębokości ok. 50 m i o długości 1124 m.

Budowa gazociągu jest inwestycją o znaczeniu europejskim, współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach instrumentów „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility) oraz „Transeuropejska sieć energetyczna” (Trans European Networks – Energy – TEN-E).

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI – Project of Common Interest) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych co dwa lata.

Nowy gazociąg Polska-Słowacja jest również częścią planowanej inicjatywy European Hydrogen Backbone.

Źródło, fot: GAZ-System

Zobacz podobne

Pierwszy w Polsce statek do żeglugi po Wielkich Jeziorach Amerykańskich

BS

Jak powstał Kanał Panamski ?

BS

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie