Polski Portal Morski
Aktualności

Święto Wojska Polskiego w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Z okazji Święta Wojska Polskiego marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zaprosili mieszkańców miasta i turystów do wspólnego uczczenia tego wydarzenia.

W ramach celebracji święta zaplanowano szereg imprez o charakterze patriotycznym, które umożliwiły mieszkańcom Świnoujścia oraz odwiedzającym go gościom, razem celebrować wojskowe święto, jak też poznać sprzęt, jakim dysponują żołnierze flotylli.

To ostatnie było możliwe dzięki festynowi, który miał miejsce 14 sierpnia i przyciągnął licznych widzów. Marynarze udostępnili do zwiedzania pięć okrętów, co w dobie ograniczających nas obostrzeń, związanych z pandemią COVID-19, było świetną możliwością kontaktu ze sprzętem używanym przez Marynarkę Wojenną. Pokazano: trałowiec bazowy ORP Drużno, okręt transportowo-minowy ORP Poznań, niszczyciel min ORP Kormoran, okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP Kontradmirał X. Czernicki i nowiutki holownik H-12 Semko. Ponadto swój sprzęt zaprezentowały jednostki brzegowe 8. FOW i 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Na Czernickim żołnierze zorganizowali też punkt szczepień przeciwko COVID-19. Uroczystości zwieńczył pokaz sztucznych ogni.

15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone było bardzo uroczyście. Celebrowano je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i do 1947 roku w Wojsku Polskim. W następnych latach zaniechano jego obchodów, pomimo że nigdy nie zostało anulowane aktem prawnym, i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października). W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.

źródło/fot. http://www.zbiam.pl

Zobacz podobne

Jubileusz 20-lecia Akademickiego Chóru UMG

BS

Gdyńska stocznia Crist zbuduje specjalistyczną jednostkę na potrzeby tunelu podmorskiego między Niemcami a Danią

KM

World Maritime Day w Porcie Gdynia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie