Polski Portal Morski
Aktualności

Ropa w USA powyżej 69 USD/b; na rynek powoli powracają dostawy po huraganie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są powyżej 69 USD za baryłkę. Na rynek powoli powracają dostawy surowca, które kilka dni temu wstrzymano z powodu huraganu Ida – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 69,24 USD, niżej o 0,09 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 72,63 USD za baryłkę, więcej o 0,04 proc.

Na rynek paliw powróciło nieco ponad 20 proc. produkcji ropy i gazu ziemnego z Zatoki Meksykańskiej, wstrzymanej w czasie przechodzenia kilka dni temu nad regionem huraganu Ida.

Eksperci wskazują, że powrót ropy na rynki po huraganie Ida jest dużo wolniejszy niż po huraganie Katrina w 2005 r.

Po Idzie nadal wstrzymane jest ok. 77 proc. produkcji ropy. Tymczasem po Katrinie wstrzymano 60 proc. wydobycia ropy i 40 proc. gazu.

Z powodu przedłużających się przestojów rafinerii i braku surowca regionalne gatunki ropy, takie jak np. Mars Blend, zdrożały. 

„Analizując sytuację na rynkach ropy teraz ten huragan Ida wygląda na jeden z najgorszych, jakie mieliśmy w USA od bardzo długiego czasu” – mówi Wayne Gordon, strateg w UBS Wealth Management.

„Jeśli nie dojdzie do rozwoju zakażeń innymi wariantami Covid-19, które mogą spowodować jeszcze więcej problemów, myślę, że wejdziemy w przyszły rok z całkiem pozytywnymi perspektywami, jeśli chodzi o popyt na ropę” – ocenia.

Inwestorzy czekają teraz na oficjalne czwartkowe dane Departamentu Energii USA o zapasach ropy w ub. tygodniu. 

Analitycy prognozują, że zapasy benzyny w USA spadły w ub. tygodniu o 3,7 mln baryłek, a ropy – o 4,75 mln baryłek. 

Amerykański Instytut Paliw (API) podał już w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu spadły o 2,88 mln baryłek. 

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

USA/ Departament Stanu: Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą ws. Nord Stream 2

BS

Nowa szansa dla terenów postoczniowych w Gdańsku

KM

Przyszliśmy morze… Zaślubiny z Bałtykiem, Kołobrzeg 18 marca 1945 r.

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie