Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Tor wodny ma już 12,5 metra głębokości

Tor wodny Szczecin – Świnoujście ma 12,5 metra głębokości. Prace pogłębiarskie zostały ukończone.

Trwają jeszcze niewielkie roboty przy kształtowaniu skarp toru – mówi Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Jeśli chodzi o naszą flagową inwestycję, jesteśmy w tej chwili na ukończeniu prac czerpalnych. Są wykonane w ponad 99 procentach. Zasadnicze prace czerpalne już zostały wykonane. Możemy powiedzieć, że mamy 12,5 metra na torze wodnym do Szczecina. Pozostały jeszcze prace związane z formowaniem skarp, ewentualnie tylko tu są prace pogłębiarskie do wykonania.

Pogłębienie samego toru nie oznacza końca inwestycji. – W dalszym ciągu kontynuowane jest umocnienie obrzeży wysp: Wyspy Śmięckiej i Wyspy Brysnej oraz umocnienie dna w rejonach nabrzeży. W tej chwili zostało zakończone tylko nabrzeże BON, natomiast nabrzeże Huk, Żeglarskie i nabrzeże Gnieźnieńskie jeszcze mamy przed sobą – powiedział Zdanowicz.

Przed wojną tor wodny miał 9,5 metra, przed pogłębieniem 10,5. Zwiększenie głębokości pozwoli na wpłynięcie do portu w Szczecinie statków mogących zabrać dwa razy więcej ładunku niż dziś.

źródło/ fot. radioszczecin

Zobacz podobne

Morawiecki o porcie instalacyjnym offshore: decyzje w praktyce zapadły

BS

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w zakresie ochrony wybrzeża – podsumowanie 2021 roku

BS

Międzyzdroje. Uhonorowanie Weteranów i osób zasłużonych

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie