Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

Konsorcjum PGZ-Miecznik wstępnie wybrało czterech potencjalnych dostawców zintegrowanego systemu zarządzania walką dla fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.

Konsorcjum – PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding – do dalszego etapu zakwalifikowało firmy: Thales, Navantia, Leonardo i Saab.

„Konsekwentnie stawiamy kolejne kroki w realizacji programu Miecznik. Postawiliśmy na przedsiębiorstwa, posiadające w swojej ofercie rozwiązania odpowiadające na wymagania stawiane przed nowymi fregatami dla Marynarki Wojennej RP” – powiedział cytowany w komunikacie PGZ prezes Grupy Sebastian Chwałek. „Z pozostałymi dostawcami biorącymi dotychczas udział w dialogu obejmującym obszar Zintegrowanego Systemu Walki, kontynuujemy rozmowy w zakresie dostaw różnych podsystemów uzbrojenia czyli sensorów i efektorów” – dodał.

Program Miecznik zakłada pozyskanie trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. Jednostki maja zostać zbudowane przez polski przemysł we współpracy z zagranicznymi dostawcami technologii.

Pod koniec lipca Inspektorat Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ-Miecznik zawarły umowę dotyczącą przyszłego kontraktu na te okręty. Do końca listopada konsorcjum ma przygotować trzy projekty koncepcyjne, najpóźniej na styku lat 2021/2022 ma zostać wybrana koncepcja uznana za najlepszą pod względem wymagań wojska i kosztów.

Pierwszy okręt ma zostać zbudowany do czerwca 2028 r., drugi do 2033, trzeci nie później niż w sierpniu 2034 r. Zainteresowanie dostawą platformy, która ma być podstawą polskiej fregaty, wyraziły ThyssenKrupp Marine Systems z Niemiec, Navantia z Hiszpanii i Babcock z Wielkiej Brytanii.

źródło PAP/fot. archiwum

Zobacz podobne

Branża cyfrowa Trójmorza publikuje manifest, w którym pisze o „obawach i oczekiwaniach” w związku z nowymi regulacjami UE

BS

Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

BS

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o polskiej energetyce wiatrowej na WindEurope w Danii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie