Polski Portal Morski
Aktualności

Pomorskie/ Krabik amerykański miał pojawić się na plaży w Ustce

Po wrześniowych sztormach poszukiwacze bursztynu na plaży w Ustce znajdowali małe skorupiaki, które fale wyrzuciły na brzeg. Wśród nich był krabik amerykański, gatunek niespotykany w tym rejonie wybrzeża – podał lokalny dziennik „Głos Pomorza”, powołując się na opinię prof. dr. hab. Olega Aleksandrowicza.

Dziennikarze przekazali zdjęcia znalezionych na plaży w Ustce skorupiaków kierownikowi Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt w Katedrze Biologii Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi w Akademii Pomorskiej prof. Aleksandrowiczowi. Ten na ich podstawie ocenił, że skorupiak „wygląda na krabika amerykańskiego”.

„To obcy gatunek. Nieznany mi na Pomorzu Środkowym. Być może rozszerza swój zasięg. Nie jest zagrożeniem, nie przenosi pasożytów i chorób” – miał ocenić prof. Aleksandrowicz.

Krabik amerykański osiąga maksymalną wielkość 20 mm, ma białe, masywne szczypce i długie odnóża. Pierwotnie występował w ujściach rzek w Teksasie i na Florydzie w USA. Rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Miały mu w tym pomóc wody balastowe statków handlowych. Ten skorupiak znany jest także w Bałtyku – w Zalewie Wiślanym, Zatoce Gdańskiej czy Zalewie Szczecińskim.

W Polsce krabik amerykański uznawany jest za gatunek inwazyjny.

źródło pap fot. ustka.info.pl

Zobacz podobne

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

AB

Żołnierzom marynarki brakuje witaminy D

BS

Akademia Morska zmieni się w Politechnikę Morską 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie