Polski Portal Morski
Aktualności

Zysk netto Grupy PGE w I półroczu wyniósł 2,72 mld zł

Grupa Kapitałowa PGE osiągnęła w I półroczu 2021 zysk netto na poziomie 2,7 mld zł wobec 637 mln zł straty rok wcześniej – poinformowała we wtorek spółka. Nakłady inwestycyjne Grupy PGE wyniosły w tym czasie 2,2 mld zł i były o 0,3 mld zł niższe rdr.

Jak podała spółka w komunikacie, wynik jest pochodną dobrych wyników operacyjnych, zdarzeń jednorazowych na poziomie EBITDA, na które wpłynęło głównie rozwiązanie rezerwy rekultywacyjnej na kwotę 932 mln zł, odwrócenia odpisu w segmencie Energetyki Odnawialnej na kwotę 40 mln zł oraz rozpoznania w przychodach finansowych sprzedaży 50 proc. udziałów w projektach offshore w wysokości 324 mln zł.

„Cieszy nas dobry wynik finansowy, który jest efektem prowadzonej restrukturyzacji działalności grupy” – wskazał cytowany w komunikacie prezes PGE Wojciech Dąbrowski. „Musimy jednak pamiętać, że wynika on również z szeregu czynników jednorazowych, jak rozwiązanie rezerwy rekultywacyjnej, czy nadspodziewanie korzystnych warunków rynkowych, takich jak m.in. spadek importu energii elektrycznej do Polski i silny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w wyniku dynamicznego wzrostu gospodarczego po okresie epidemii” – dodał.

Jak ocenił, pozwoliły one oddalić o kilka miesięcy problemy dla energetyki nadchodzące wraz z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2.

Spółka podała, że zysk operacyjny grupy PGE wyniósł w I półroczu 3 mld 158 mln zł wobec 271 mln zł zysku rok wcześniej, a EBITDA wyniosła 5.254 mln zł, co oznacza wzrost o 87 proc. rdr. EBITDA powtarzalna wzrosła o 38 proc. do 4,29 mld zł – czytamy w komunikacie.

Dodano, że nakłady inwestycyjne Grupy PGE w I półroczu 2021 r. osiągnęły wartość 2,2 mld zł i były o 0,3 mld zł niższe rok do roku. „Wzrost inwestycji nastąpił w segmencie Energetyki Konwencjonalnej głównie ze względu na nakłady na budowę dwóch bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 w Elektrowni Dolna Odra. Spadek nakładów widoczny był w segmencie Energetyki Odnawialnej ponieważ w II kwartale 2020 r. realizowane były farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II” – podano.

Spółka podała, że poziom zadłużenia netto wyniósł 5,9 mld zł, co oznacza spadek o 1,3 mld zł w stosunku do IV kwartału 2020 r. oraz spadek o 3,5 mld zł w relacji do I półrocza 2020 r.

źródło PAP/ fot. gkpge

Zobacz podobne

ORP Orzeł ucieka z portu w Tallinie

BS

Jak aktualnie wyglądają sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim

BS

PERN może przygotować inwestycje, jeśli wzrośnie zapotrzebowanie ze strony rafinerii 

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie