Polski Portal Morski
Ministerstwo

Gróbarczyk: Jerzy Wilk rozpoczął historię Mostu Południowego

Jerzy Wilk rozpoczął historię Mostu Południowego – powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas uroczystości nadania temu mostowi na kanale żeglugowym Mierzei Wiślanej imienia zmarłego w maju b. prezydenta Elbląga.

Gróbarczyk wspominał, że jego współpraca z Jerzym Wilkiem rozpoczęła się w 2007 r. kiedy przyjęty został pierwszy program wieloletni dotyczący budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. „To pierwszy czas, kiedy wspólnie pracowaliśmy i szukaliśmy rozwiązań pod kątem konstrukcyjnym i społecznym, jak zrealizować tę inwestycję.(…) Dzięki Jerzemu powstał również ten pierwszy program” – dodał.

Jak mówił Gróbarczyk, po 2015 r., kiedy zapadła decyzja o kontynuacji budowy kanału, rozpoczął się „kolejny etap walki, kiedy trzeba było stawić czoła wszystkim adwersarzom, którzy byli przeciwni tej inwestycji”, a Jerzy Wilk „jako wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na każdym kroku odpychał te wszystkie zarzuty, jakie padały przeciwko budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną”.

„Kiedy rok temu zamurowywaliśmy kamień węgielny, Jerzy już schorowany przybył na to spotkanie. Już nie mógł chodzić, ale był niezwykle szczęśliwy, że doprowadziliśmy do tego momentu, kiedy już tej budowy zatrzymać nie można” – powiedział wiceminister infrastruktury. „Niestety nie dotrwał otwarcia tego mostu, na który tak czekał(…), ale rozpoczął wielką historię tego mostu, który jest nazwany jego imieniem” – powiedział Gróbarczyk.

Jerzy Wilk zmarł w maju tego roku po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat.

źródło PAP/ fot.UW Gdańsk

Zobacz podobne

Pomorze Zachodnie technologiczno-energetycznym hubem Rzeczpospolitej!

AB

MI: Prowadzimy prace na temat zmiany ustawy o nabywaniu leków na statki

BS

Morskie placówki edukują zdalnie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie