Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.

– „Dynamika sprzedaży skroplonego gazu ziemnego przez PGNiG cały czas rośnie, co potwierdza zarówno atrakcyjność samego LNG, jak i naszej oferty handlowej. Skroplony gaz ziemny to nie tylko produkt, to również sposób na wyrównanie szans i zapewnienie dostępu do niskoemisyjnego paliwa tam, gdzie nie dociera krajowa sieć gazociągowa. Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić dalszy, intensywny rozwój tego segmentu rynku gazu” – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Skroplony gaz ziemny sprzedawany w terminalu w Świnoujściu pochodzi z dostaw, które są dostarczane do terminala tankowcami LNG, m.in. z Kataru i USA. Większość ładunku podlega regazyfikacji i w formie lotnej jest wtłaczana do systemu gazociągów przesyłowych. Część pozostaje jednak w postaci skroplonej, co pozwala przewozić paliwo specjalnymi autocysternami. W tym przypadku LNG jest regazyfikowane dopiero u odbiorcy – w zakładach produkcyjnych, obiektach rekreacyjnych lub w stacjach zasilających lokalne sieci gazowe, które nie posiadają połączenia z siecią ogólnopolską.

PGNiG uruchomiło sprzedaż LNG w Świnoujściu w kwietniu 2016 roku. Pierwszy kamień milowy – 5 tys. załadowanych autocystern – osiągnięto po 41 miesiącach. Osiągnięcie kolejnych 5 tys. zajęło 17 miesięcy, a następnych – niespełna 11 miesięcy. Pokazuje to rosnącą dynamikę sprzedaży małego LNG przez PGNiG. W sumie, 15 tysięcy autocystern załadowanych do tej pory w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dostarczyło 263,5 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ponad 0,3 mld m sześc. gazu ziemnego.

PGNiG oferuje skroplony gaz ziemny nie tylko w terminalu w Świnoujściu. Spółka sama produkuje LNG w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim. Oferuje go również w stacji przeładunkowej LNG zlokalizowanej na terenie litewskiego portu w Kłajpedzie. PGNiG jest wyłącznym użytkownikiem stacji od kwietnia 2020 roku. Instalacja obsługuje zarówno odbiorców w krajach bałtyckich, jak i na terenie Polski. LNG do stacji przeładunkowej jest dostarczane statkami. Do tej pory PGNiG odebrało w Kłajpedzie 10 dostaw.

Źródło: PGNiG fot.: Polskie LNG

Zobacz podobne

Kluczowe inwestycje żeglugowe na Odrze przyjazne środowisku

AB

W Sopocie rozpoczął się Kongres Polskie Porty 2030

PL

Odbyły się obchody 53. rocznicy strajku w Stoczni Szczecińskiej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie