Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.

– Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski. Mamy za sobą kontraktację najważniejszych komponentów dla etapu Baltica 2, w tym na dostawę 107 turbin, a także fundamentów i morskich stacji transformatorowych. Teraz przeszliśmy do kolejnej fazy związanej z kontraktowaniem usług instalacji poszczególnych komponentów. Pierwszym efektem jest podpisanie umowy na instalację kabli dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Już w 2027 roku ta inwestycja zapewni bezpieczne dostawy zielonej energii dla 2,4 mln gospodarstw domowych, jednocześnie ograniczając emisje CO2 o blisko 5 mln ton rocznie – dodał Wojciech Dąbrowski.

Wyłoniona w przetargu na ułożenie i podłączenie kabli  firma Boskalis jest światowym liderem w wykonywaniu prac hydrotechnicznych i pogłębiarskich. Najwięcej projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała  dotychczas na Morzu Północnym, ale jej statki brały też udział w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Do wykonania zadania związanego z układaniem kabli dla Baltica 2 przeznaczy kilka statków ze swojej floty – m.in. kablowiec (CLV, cable laying vessel) i jednostkę wspomagającą (CSV, construction support vessel). Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko ułożenie i zakopanie ok. 300 km kabli eksportowych i ok. 170 km kabli wewnętrznych, ale także wcześniejsze usunięcie głazów w celu przygotowania dna morskiego do instalacji linii kablowych.

Wcześniej PGE i Ørsted podpisały umowy na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną dostarczone przez firmy ZTT Submarine Cable & System oraz Hellenic Cables. Morskie kable eksportowe służą do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych na ląd. Kontrakty obejmują łącznie ok. 300 km kabli 275 kV. Istniejąca od 1999 roku firma ZTT jest liderem w projektowaniu i produkcji sprzętu morskiego na zamówienie. W zakresie dostawy kabli firma brała udział w budowie ponad 20 projektów morskich farm wiatrowych na świecie. Z kolei Hellenic Cables zajmuje się produkcją kabli, przewodów, a także mieszanek z tworzyw sztucznych i gumy. W ciągu ostatniej dekady firma stała się największym producentem kabli w Europie Południowo-Wschodniej, eksportującym do ponad 50 krajów.

– Plan rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce zakłada, że do roku 2040 morskie farmy wiatrowe zbudowane w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą w stanie dostarczyć do krajowego systemu elektroenergetycznego 18 GW mocy. Ta energia musi zostać w sposób bezpieczny i niezawodny doprowadzona kablami do lądu. Podpisując kolejne, ważne kontrakty, z doświadczonymi graczami rynkowymi konsekwentnie i zgodnie z planem posuwamy się naprzód z projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, a tym samym poprawiamy bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedziała Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

Źródło https://pgebaltica.pl

Zobacz podobne

Na koniec przyszłego roku cała droga Via Baltica będzie przejezdna

KM

Cenne wsparcie dla zachodniopomorskich spółek wodnych w regionie. Podpisano umowę między Wodami Polskimi a WFOŚiGW

AB

Najdłuższy rejs w historii ORP Iskra

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie