Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Technologie

Rosja/ Źródła: Gazprom nie będzie naciskał na przyśpieszenie certyfikacji NS2

Wysokie dochody wynikające z obecnych cen gazu powodują, że rosyjski Gazprom nie rozpocznie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 2 przed certyfikacją i nie będzie naciskać na Niemcy, aby przyspieszyć ten proces – poinformowały w piątek dwa anonimowe źródła, na które powołuje się Agencja Reutera.

Źródła zaznaczają, że przesył gazu bez niemieckiej certyfikacji groziłby jedynie niewielką grzywną dla Gazpromu, ale ponieważ Niemcy są w trakcie zmian politycznych, a relacje Rosji z Zachodem są poważnie napięte, rosyjski koncern zdecydował się cierpliwie poczekać.

„Nie chcemy zabiegać o szybsze zatwierdzenie rurociągu. Teraz wszystko jest w rękach Niemiec” – oświadczyło źródło w Gazpromie. Dodało, że Kreml także chce przekonać się, jak będą przebiegać relacje z nowym rządem Niemiec po odejściu Angeli Merkel, która popierała Nord Stream 2.

Drugie źródło stwierdziło, że Gazprom „ma się świetnie” i spodziewa się, że na rynku gazu w przyszłym roku nadal będzie wzmożony popyt, dzięki czemu ceny tego surowca pozostaną na wysokim poziomie.

16 listopada niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Źródło/ PAP/fot.TVP Info

Zobacz podobne

Rosja prawdopodobnie znalazła port pozwalający jej obejść sankcje naftowe

BS

Zbigniew Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

KM

Rosyjskie atomowe okręty podwodne paradują na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie