Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Masowiec, który osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, opóźnił ruch 21 statków

Masowiec M/V Glory osiadł w poniedziałek na mieliźnie w Kanale Sueskim, zakłócając tym samym ruch na tej kluczowej dla światowego handlu drodze morskiej – poinformowało przedsiębiorstwo Leth Agencies, operator statków przepływających przez Kanał Sueski.

M/V Glory został już ściągnięty z mielizny – przekazało w późniejszym komunikacie Leth Agencies. 21 statków płynących w kierunku południowym wznowi przepływ przez kanał z niewielkimi opóźnieniami.

M/V Glory jest masowcem, co oznacza, że przewozi nieopakowane ładunki, takie jak zboża. Jest o połowę krótszy niż Ever Given, 400-metrowy kontenerowiec, który zablokował Kanał Sueski na prawie tydzień w 2021 roku. Ever Given utknął m.in. dlatego, że był dłuższy niż szerokość kanału.

Otwarty w 1869 r. Kanał Sueski to kluczowe połączenie morskie dla transportu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przewozu ładunków. Przepływa przez niego ok. 10 proc. towarów transportowanych na świecie drogą morską. W 2015 roku rząd prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego zakończył znaczną rozbudowę kanału. Po incydencie z 2021 roku z udziałem kontenerowca rozpoczęto dodatkowe poszerzanie i pogłębianie południowej część drogi wodnej. 

źródło PAP/ fot.  Shutterstock/Igor Grochev

Zobacz podobne

Rozwija się polski przemysł stoczniowy. „Kryzys spowodował nowe otwarcie w branży”

JK

22. w tym roku dostawa gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu

JJ

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration prawdopodobnie odnaleźli wrak zatopionego w 1943 roku tankowca „Bloody Marsh”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie