Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Masowiec, który osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, opóźnił ruch 21 statków

Masowiec M/V Glory osiadł w poniedziałek na mieliźnie w Kanale Sueskim, zakłócając tym samym ruch na tej kluczowej dla światowego handlu drodze morskiej – poinformowało przedsiębiorstwo Leth Agencies, operator statków przepływających przez Kanał Sueski.

M/V Glory został już ściągnięty z mielizny – przekazało w późniejszym komunikacie Leth Agencies. 21 statków płynących w kierunku południowym wznowi przepływ przez kanał z niewielkimi opóźnieniami.

M/V Glory jest masowcem, co oznacza, że przewozi nieopakowane ładunki, takie jak zboża. Jest o połowę krótszy niż Ever Given, 400-metrowy kontenerowiec, który zablokował Kanał Sueski na prawie tydzień w 2021 roku. Ever Given utknął m.in. dlatego, że był dłuższy niż szerokość kanału.

Otwarty w 1869 r. Kanał Sueski to kluczowe połączenie morskie dla transportu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przewozu ładunków. Przepływa przez niego ok. 10 proc. towarów transportowanych na świecie drogą morską. W 2015 roku rząd prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego zakończył znaczną rozbudowę kanału. Po incydencie z 2021 roku z udziałem kontenerowca rozpoczęto dodatkowe poszerzanie i pogłębianie południowej część drogi wodnej. 

źródło PAP/ fot.  Shutterstock/Igor Grochev

Zobacz podobne

Morskie historie: Porwanie ORP „Żuraw”

KM

Portugalia/ Politolog: wiarygodność USA Bidena spada; sojusznicy będą szukać “planu B”

KM

Chcecie jako pierwsi zobaczyć jak wygląda tunel między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu ? Zapraszamy!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie