Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ministerstwo

Rektor UM w Radzie Morskiej Energetyki Wiatrowej

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska powołała Radę Koordynacyjną ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Członkiem Rady został Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Powołanie Rady odbyło się 3 stycznia 2022 roku na podstawie par. 5 ust. 3 Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, które z kolei zostało podpisane 15 września 2021 roku z inicjatywy Wiceministra Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski. Jednym z sygnatariuszy Porozumienia był Uniwersytet Morski w Gdyni. Porozumienie zrzesza m.in. organy administracji rządowej, samorządu terytorialnego, inwestorów oraz jednostki naukowo-badawcze. To druga po Wielkiej Brytanii taka inicjatywa na świecie.

Efektami Porozumienia mają być m.in. zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w dostawach do farm morskich wiatraków, nowe przedsięwzięcia naukowo-badawcze związane z tym sektorem, zwiększenie energii produkowanej przez morskie wiatraki, wzrost wartości eksportu energii oraz zatrudnienia w tym sektorze.

W nowo powołanej spośród 123 nominowanych osób Radzie Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej znalazł się również Rektor UM prof. Adam Weintrit, jako jeden z 21 jej członków. Uniwersytet Morski w Gdyni jest bowiem jedną z czterech wskazanych przez rząd uczelni w kraju, mających zapewnić kadry dla farm wiatrowych. Uczelnia będzie odpowiedzialna za realizację innowacyjnych inicjatyw badawczych, analitycznych i naukowych związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

Rada Koordynacyjna ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej jest jednym z najważniejszych organów przedsięwzięcia. Jej zadaniem będzie monitorowanie celów projektu, powoływanie grup roboczych oraz przygotowanie corocznych sprawozdań z realizacji strategicznych założeń. Tryb pracy Rady oraz grup roboczych określi regulamin, który będzie uchwalony na pierwszym posiedzeniu Rady.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. UMG

Zobacz podobne

Czterech w rywalizacji o system dowodzenia dla Miecznika

KM

Wojenna służba ORP Grom

KM

Prace przy projekcie Polimery Police

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie