Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpania wzmocni swój udział w misjach NATO, rozmieści myśliwce w Bułgarii

Hiszpania nie tylko utrzyma swoje dotychczasowe misje w ramach NATO, ale wzmocni w nich swój udział w celu stawienia czoła nowemu kryzysowi z Rosją. Minister obrony Margarita Robles w czwartek potwierdziła zaangażowanie Hiszpanii w misje Sojuszu Atlantyckiego.

Oprócz przyspieszenia wypłynięcia hiszpańskiego okrętu marynarki wojennej na Morze Czarne, dodatkowo zostaną wysłane fregata „Blas de Lezo” oraz niszczyciel min „Sella”, które za kilka dni włączą się w misje NATO w regionie – poinformowała Robles. Hiszpania rozważa również możliwość rozmieszczenia myśliwców Eurofighter w ramach NATO w Bułgarii pod koniec lutego.

Według dziennika „La Razon” siły te dołączyłyby do biorących udział w misjach bezpieczeństwa europejskiego myśliwców stacjonujących na Litwie. Ich główne zadanie polega na monitorowaniu przestrzeni powietrznej wobec stałej obecności samolotów rosyjskich, latających bez identyfikacji.

Według „La Razon” hiszpańskie myśliwce są nieustannie nękane przez rosyjskie samoloty, które celowo wywołują niebezpieczne sytuacje w powietrzu dla sprawdzenia zdolności reagowania wojsk NATO rozmieszczonych w regionie.

Dziennik podkreślił, że za kilka tygodni Hiszpania będzie miał w rejonie Morza Czarnego 3 okręty wojenne „wczesnego reagowania” oraz powietrzny oddział bojowy, a oprócz tego 350 żołnierzy i wozy bojowe na Łotwie w ramach wzmocnionej obecności NATO wobec rosyjskiego wyzwania.

„Rosja nie może mówić żadnemu krajowi, co ma robić, a NATO będzie broniło krajów, które chcą wstąpić do Sojuszu” – zapewniła Robles. Jednocześnie podkreśliła, że Hiszpania i NATO opowiadają się za „dyplomatyczną odpowiedzią” i „deeskalacją”.

źródło PAP/ fot.Wikipedia

Zobacz podobne

Europa czołowym importerem węgla energetycznego z USA

AZ

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

AB

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie