Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG zamówiło regazyfikację w planowanym terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej

PGNiG złożyło zamówienie na usługę regazyfikacji w planowanym terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej – poinformowała w środę spółka. Zgodnie z obecnym planem pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r.

PGNiG poinformowało w komunikacie, że spółka złożyła zamówienie w ramach Fazy 1. procedury Open Season dla FSRU, prowadzonej przez operatora systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Open Season ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji poprzez pozyskanie wiążących zamówień na długoterminowe korzystanie z usług regazyfikacji. Procedura składa się z dwóch faz. Celem Fazy 1. jest uzyskanie wiążących zamówień i zawarcie umów Order to Proceed, co pozwoli na podjęcie wstępnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcie Fazy 2.

Po zakończeniu Fazy 1. Gaz-System ma ocenić, czy wnioskowny w złożonych zamówieniach poziom usług regazyfikacji jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu.

W Fazie 2., planowanej przez Gaz-System na II kwartał 2023 r. następuje rezerwacja mocy regazyfikacyjnych.

Jak przypomniał Gaz-System, przedmiotem Open Season jest uruchomienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU zdolnej do wyładunku, składowania i regazyfikacji LNG oraz do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Zakładany przez operatora termin uruchomienia terminala i udostępnienia usług regazyfikacji to 1 stycznia 2028 r. W przyjętych przez rząd założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. zakłada się przyspieszenie uruchomienia terminala.

Źródło: PAP Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Ukwiały i Głuptaki dla okrętów projektu 207P

BS

 Przetarcie przed manewrami

PL

Nie wrzucaj śmieci do rzeczki. Chrońmy przyrodę. Szukamy autora rysunkowego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie