Polski Portal Morski
Aktualności

„To był błąd”. Były wicekanclerz Niemiec o Nord Stream 2

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

„Błędem było niesłuchanie opinii krajów Europy Wschodniej, gdy sprzeciwiały się one Nord Stream 2. To też był mój błąd” – stwierdził w wywiadzie były wicekanclerz.

„Kiedy w 2002 roku przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne w Europie z państwa na prywatne firmy energetyczne one zaczęły szukać jej najtańszego źródła, a to był rosyjski gaz dostarczany gazociągami” – wyjaśnił niemiecki polityk.

Gabriel nie zgodził się jednak z tezą, że to wyłącznie SPD i jej polityka doprowadziły do uzależnienia energetycznego Niemiec od rosyjskiego gazu.

„Wielu, i to nie tylko Niemców, zakładało, że bliskie stosunki handlowe, a przede wszystkim powiązania dotyczące surowców, pozwolą włączyć Rosję do stabilnego porządku europejskiego” – oświadczył Gabriel.

Sigmar Gabriel pełnił funkcje wicekanclerza w gabinecie Angeli Merkel w latach 2013–2018, a od 2017 do 2018 był ministrem spraw zagranicznych.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

BS

Prezes PKN Orlen: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

JK

Do marca rząd ma przyjąć program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie