Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV Porty Ważne Żegluga

Nowo wybudowane Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin obsłużyło pierwszy statek

Chemikaliowiec City Island zabrał na swój pokład blisko 18 tys. ton kwasu siarkowego. Nabrzeże Dąbrowieckie wraz z przystanią dalbową o łącznej długości niemalże 289 metrów powstało w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, realizowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Wyposażono je w najnowocześniejsze technologie do przeładunku chemii płynnej, w tym w kompleksowy system infrastruktury technicznej chroniącej środowisko. Obecnie nabrzeże dedykowane jest w głównej mierze regularnym przeładunkom kwasu siarkowego, jednak w przyszłości może zostać dostosowane również do przeładunku innych produktów. To zapewnia nowy pomost przeładunkowy, zaopatrzony w wieżę trapową oraz morskie ramiona nalewcze, gwarantujące bezpieczną obsługę tego typu ładunku.

Nabrzeże dostosowane jest do obsługi statków o maksymalnej długości 170 metrów, szerokości 27,9 metra oraz zanurzeniu 9,7 metra.

Poza budową nowego nabrzeża Dąbrowieckiego wraz z przystanią dalbową zakres prac w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” obejmuje przebudowę Nabrzeża Chorzowskiego, Katowickiego, Chorzowkiego-Uskok z rampą ro-ro oraz Gliwickiego Uskok, a także zalądowienie Basenu Noteckiego i budowę Nabrzeża Zamykającego.

W ramach Projektu nastąpi pogłębienie Basenu Kaszubskiego do głębokości 12,5 m wraz z obudową narożników Wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka oraz umocnieniem narożnika nab. Sosnowieckiego. Stan realizacji projektu wynosi obecnie prawie 90 procent. Wykonawcą robót budowlanych jest Korporacja Budowlana DORACO.

Inwestycja kosztuje blisko 223 mln zł netto, uzyskała dofinansowanie ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

mat. filmowy ZMPSiŚ

źródło/fot: Port Szczecin

Zobacz podobne

Polski potencjał morski i kandydatura do Rady IMO

BS

Akademia Morska, RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić sektor morskiej energetyki wiatrowej

BS

Nowe morskie projekty wiatrowe na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie