Polski Portal Morski
Aktualności Historia

34 lata temu zatonął „Athenian Venture”. Przyczyn katastrofy nie ustalono do dziś….

22 kwietnia 1988 roku zatonął pływający pod cypryjską banderą tankowiec „Athenian Venture” Jednostkę zbudowała w 1975 roku szwedzka stocznia AB Oskarshamns Varv. Do roku 1983 statek nazywał się „Karkonosze” i pływał w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej.PŻM sprzedała statek firmie Athenian Tankers i wówczas zmieniono nazwę na „Athenian Venture”.

W feralnym rejsie statek płynął z Amsterdamu do Nowego Jorku, w zbiornikach znajdowało się 10,5 miliona galonów benzyny. Podczas silnego sztormu w odległości ok. 800 mil od wybrzeży Nowej Szkocji doszło do eksplozji i pożaru, statek przełamał się na dwie części.Na miejsce katastrofy najszybciej dotarły lotnicze eskadry ratunkowe USA, później dołączyło także lotnictwo kanadyjskie.

Na pokładzie znajdowało się 24 polskich marynarzy, pięciu z nich towarzyszyły żony. Z katastrofy nikt nie ocalał. Z powodu braku dostatecznej ilości materiału dowodowego, przyczyn katastrofy nie udało się ustalić. Cypryjska Komisja Rządowa badająca okoliczności wypadku stwierdziła, że przyczyną katastrofy mogły być warunki pogodowe i przekroczenie dopuszczalnych wartości wytrzymałościowych kadłuba.

Strona polska twierdziła, że statek był w bardzo złym stanie technicznym, co mogło być przyczyną tragedii.PŻM posiadała jeszcze dwie jednostki z tej serii: „Pieniny II” oraz „Tatry”, obie zezłomowano w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Źródło/fot.: Infomare

Zobacz podobne

Wicepremier Błaszczak: eksplozje gazociągów Nord Stream nie były przypadkowe

BS

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie

AB

Nowy port w Policach rozpoczyna działalność

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie