Polski Portal Morski
Aktualności

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) – podały Wody Polskie. To unikatowy zabytek hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem.

O otwarciu od 30 kwietnia dla żeglugi Kanału Elbląskiego poinformowało w komunikacie nawigacyjnym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wcześniej wszystkie pochylnie i śluzy przeszły inspekcje po zimowej przerwie i uzyskały pozytywną opinię Transportowego Dozoru Technicznego.

„Obecnie cały szlak jest oznakowany i gotowy do uruchomienia, podobnie jak inne szlaki żeglugowe będące pod naszą administracją. W regionie Dolnej Wisły rozmieszczono niemal tysiąc boi i pław oraz ponad setkę znaków brzegowych” – przekazał PAP Bogusław Pinkiewicz z RZGW w Gdańsku.

Poinformował, że trakcie sezonu nie są planowane żadne duże prace remontowe, chociaż – jak zaznaczył – Kanał Elbląski wymaga stałego nadzoru i bieżących napraw podczas eksploatacji. W tym sezonie nadal nie obowiązują opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni.

„W zeszłym roku przez wszystkie pochylnie przeprawiono się około 19 tys. razy, w tym statki żeglugi pasażerskiej pokonały pochylnie 12 tys. razy, głównie skupiając się na pochylniach Buczyniec, Kąty i Oleśnica. Ubiegły sezon nie odbiegał znacząco od sezonów przed pandemią” – ocenił.

Cały system Kanału Elbląskiego ma ponad 151 km i łączy system jezior warmińskich z Zalewem Wiślanym. Należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. W 2011 r. został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Lodołamanie na Odrze granicznej to jedyna skuteczna ochrona przez groźnymi zatorami lodowymi

KM

Załoga ORP Czujny ratuje szwedzkich marynarzy

BS

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie