Polski Portal Morski
Aktualności

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.

Embargo na rosyjskie węglowodory stawia w przed polskimi firmami takimi jak PKN Orlen, Grupa Lotos czy też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nowe wyzwania. Spółki te to największe w kraju podmioty, które prowadzą wydobycie ropy naftowej i gazu. Obok dywersyfikacji kierunków dostaw, zwiększenie wydobycia może uzupełnić brak dostaw ze Wschodu.

„Patrząc na […] konieczność solidarności z południowymi sąsiadami, konieczność szybkiej dywersyfikacji Orlenu w Czechach, do której Orlen jest gotowy, bo przypomnę na Litwie nie ma już na dzisiaj żadnej rosyjskiej ropy, wszystkie działania optymalizacyjne na dzisiaj są na stole” – mówiła 6 maja br. podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odpowiadając na pytanie PAP o to, czy rząd będzie nakłaniał krajowe koncerny do zwiększenia wydobycia.

Spółki odpowiedziały na pytanie PAP, jakie obecnie mają plany dotyczące rozwoju własnego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

PGNiG poinformowało, że w 2021 r. wydobycie gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) w grupie PGNiG wyniosło łącznie 5,4 mld m sześc., z czego 3,7 mld m sześc. gazu stanowi wydobycie krajowe, 1,4 mld m sześc. na Szelfie Norweskim, a 0,3 mld m sześc. wydobycie w Pakistanie. Odpowiednio w GK PGNiG łącznie wydobyto 1,37 mln ton ropy naftowej (wraz z kondensatem), z czego 643 tys. ton ropy stanowiło wydobycie krajowe, a 732 tys. ton wydobycie w Norwegii.

PGNiG podało, że w 2021 r. zakończyło zagospodarowanie złoża Aerfugl, uruchomiło wydobycie ze złóż Grasel i Duva oraz sfinalizowało akwizycję złóż Kvitebjorn i Valemona a także wszystkich aktywów wydobywczych należących do spółki INEOS E&P Norge. 31 grudnia 2021 r. PGNiG UN posiadało udziały w 58 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w tym 8 operatorskich. Na początku 2022 r., w wyniku przyznania dodatkowych koncesji w ramach rundy APA2021, liczba posiadanych koncesji zwiększyła się do 62.

„W bieżącym roku zakładamy wzrost wydobycia węglowodorów: gazu ziemnego z norweskich koncesji – z 1,4 mld m sześc. w 2021 r. o 1,6 mld m sześc. do 3,0 mld m sześc., czyli łącznie z wydobyciem krajowym pozostającym na zbliżonym do zeszłego roku poziomie – do 7,0 mld m sześc. Koncern prognozuje wydobycie w Norwegii na poziomie 863 tys. ton ropy naftowej w 2022 r. oraz odpowiednio: 798 tys. ton i 928 tys. ton w latach 2023-2024.” – zapowiedziało PGNiG.

PGNiG wskazało, że jeśli chodzi o krajowe złoża gazu ziemnego, prowadzi inwestycje, które w ciągu dwóch najbliższych lat pozwolą na zwiększenie wolumenu wydobycia do 3,9 mld m sześc.

Zgodnie ze strategią GK PGNiG, priorytetem grupy, jeśli chodzi o inwestycje w upstream, jest zwiększenie możliwości pozyskania gazu ziemnego. Elementem realizacji tego założenia była m.in. przeprowadzona w ubiegłym roku akwizycja wszystkich aktywów INEOS E&P Norge, obejmujących zasoby węglowodorów, które w 94 proc. stanowi gaz ziemny – podkreśliła spółka.

Zaznaczono również, że nie oznacza to braku inwestycji w wydobycie ropy naftowej.

„Przykładem są inwestycje prowadzone w dwóch największych polskich kopalniach ropy naftowej, tj. KRNiGZ Dębno i KRNiGZ Lubiatów, które planujemy zakończyć do końca roku 2024, co pozwoli na zwiększenie wydobycia ropy naftowej z tych kopalni. Z kolei w roku 2025 planujemy włączenie do eksploatacji także nowych, mniejszych złóż ropy takich jak np. złoże Sieraków (woj. wielkopolskie) czy Gryżyna (woj. lubuskie)” – poinformowało PGNiG.

PGNiG stwierdziło również, że jednym z efektów utworzenia koncernu multienergetycznego przez PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos, jest powstanie silnego podmiotu zdolnego do dynamicznego rozwoju, również w obszarze własnego wydobycia węglowodorów.

Grupa Lotos zaznaczyła, że prowadzi wydobycie węglowodorów w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Średni wolumen wydobycia ze złóż krajowych wynosi obecnie około 5,4 tys. boe(baryłek ekwiwalentu ropy naftowej)/dziennie (32 proc. łącznego wolumenu wydobycia Grupy Lotos), ok. 11,4 tys. boe/dziennie pochodzi ze złóż zagranicznych (68 proc. łącznego wolumenu) – poinformowała spółka.

„Wzrost wydobycia będzie następował głównie w wyniku realizacji nowych projektów rozwojowych. Takim przykładem jest złoże B8, na którym zakończono fazę zagospodarowywania, obecnie jest w fazie wzrostu wydobycia. Spółka podejmuje działania by rozwijać nowe złoża, zarówno w Polsce jak i za granicą. Biorąc pod uwagę czas wymagany na realizację fazy związanej z zagospodarowaniem złóż, wzrost wydobycia z nowych projektów będzie następował w kolejnych latach” – stwierdził wiceprezes zarządu Grupy Lotos. ds. inwestycji i innowacji Jarosław Wróbel.

Wiceprezes Lotosu wskazał kluczowe obecnie projekty rozwojowe spółki w segmencie wydobycia. To zagospodarowania złoża ropy naftowej Yme w Norwegii: projekt w finalnej fazie rozruchów na morzu ze średnim wydobyciem ok. 1,8 tys. boe/dzień oraz docelowym planowanym wydobyciem ok. 5 tys. boe/dziennie dla udziału Lotos. Ponadto zagospodarowanie złóż w obszarze Trell/Trine w Norwegii. Lotost zaznaczył, że projekt jest na etapie przygotowania planu zagospodarowania z możliwym terminem uruchomienia wydobycia w roku 2025.

Spółka pracuje też nad zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego B4/B6 na Morzu Bałtyckim. Projekt jest na etapie przygotowania decyzji inwestycyjnej z możliwym terminem uruchomienia wydobycia w roku 2026.

Lotos przygotowuje też plan zagospodarowania złóż obszaru NOA i Fulla w Norwegii. Uruchomienie wydobycia przewiduje sie w roku 2027.

„Lotos Petrobaltic planuje prowadzić także pracę poszukiwawcze w celu udokumentowania nowych złóż węglowodorowych na swoich koncesjach”. – dodał Jarosław Wróbel.

Zaznaczył jednocześnie, że spółka na bieżąco optymalizuje wydobycia z aktualnie eksploatowanych złóż, uwzględniając m.in. realizowany program rekonstrukcji otworów produkcyjnych na bałtyckim złożu B3 oraz program wiercenia otworów uzupełniających (ang. infill wells) na złożach B3 w Polsce i Sleipner w Norwegii.

„Działania te przyczyniają się głównie do stabilizacji wydobycia i zatrzymania tendencji spadkowej charakterystycznej dla złóż w dojrzałej fazie eksploatacji” – stwierdził Jarosław Wróbel.

Orlen natomiast podkreślił, że wydobycie jest jednym z filarów jego rozwoju i transformacji w koncern multienergetyczny.

Przypomniano, ze strategia Orlenu do 2030 r. przewiduje prawie trzykrotne zwiększenie dziennego wydobycia węglowodorów. Na ten cel – zgodnie z założeniami strategii – koncern zamierza rocznie przeznaczyć średnio 900 mln zł.

„Zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie zwiększana jest efektywność sczerpywania już eksploatowanych złóż, prace związane z przygotowaniem kolejnych odkryć i złóż do wydobycia oraz wiercenia kolejnych otworów poszukiwawczych. W Kanadzie są to obszary: Ferrier, Kakwa i Lochend, a w Polsce projekty Edge, Miocen, Płotki i Sieraków” – poinformował Orlen.

Spółka dodała, że od początku roku w Kanadzie uruchomiono wydobycie z 9 nowych otworów, a w Polsce realizowane są inwestycje umożliwiające jak najszybsze uruchomienie wydobycia na aktualnie posiadanych aktywach.

W pierwszym kwartale 2022 r. średnie wydobycie Orlenu w Polsce wyniosło 0,8 tys. boe(baryłek ekwiwalentu ropy naftowej)/dziennie i było na podobnym poziomie, co w analogicznym okresie 2021 r., natomiast w Kanadzie nieznacznie wzrosło i osiągnęło 15,4 tys. boe/d. Średnia produkcja Orlenu w 2021 roku wyniosła 16,7 tys. boe/dziennie, z czego w Polsce 1,1 tys. boe/dziennie, a w Kanadzie 15,6 tys. boe/dziennie. 

Źródło: PAP Fot.: PORR

Zobacz podobne

Ćwiczenia na terenie Portu Gdynia

KM

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku na finiszu

AB

Prezes Portu Gdańsk: To będzie dla nas rekordowy rok

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie