Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Polska Morska TV

Podsumowanie budowy kompleksu chemicznego Polimery Police

 Zobaczcie jak w dużym skrócie przebiegała budowa na terenie inwestycji Polimery Police .

Całość projektu jest już na ukończeniu. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie to jednocześnie uruchomienie nowego segmentu działalności Grupy Azoty – poliolefiny” – powiedział Tomasz Hinc – Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A..

Na placu budowy zamontowaną najwyższą konstrukcję, czyli 128-metrową flarę. Trwa montaż urządzenia przypominającego gigantyczną maszynkę do mięsa, a jest to Extruder, z którego będzie wychodził polipropylen w kształcie kilkumilimetrowych granulek.

Projekt „Polimery Police” Grupy Azoty to jedna z największych inwestycji w Polsce realizowanych w formule project finance. Uruchomienie produkcji polipropylenu w Policach w pełni zaspokoi potrzeby importowe Polski na to tworzywo. Dzięki doskonałemu położeniu geograficznemu, zakłady w Policach poprzez własny port morski będą sprowadzać niezbędny do produkcji gaz z różnych kierunków.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będą wchodziły instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy oraz infrastruktura logistyczna. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld euro (ok. 7 mld zł), tym samym jest to największa inwestycja w polskiej branży chemicznej. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest obecnie na 2023 rok.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produktu jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO , czy biel tytanowa mają również również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychodu ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 r.

źródło Grupa Azoty/ fot./ mat. filmowy Grupa Azoty

Zobacz podobne

Port Gdańsk testuje PCS

KM

Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP „Błyskawica”

BS

Rosja chcą wywieźć z Mariupola ukraińskie wyroby metalowe i zboże statkami pod obcą banderą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie