Polski Portal Morski
Aktualności

Strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę – powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„W ciągu czterech lat i trzech miesięcy, to co było raportowane, Orlen zarobił 27 mld zł, a zainwestował 35 mld zł. Cała strategia Orlenu to 140 mld zł. To nie tylko elektrownie gazowe, to nie jest kwestia bio-rafinerii, to nie jest kwestia petrochemii. To jest również i kwestia zeroemisyjnej energetyki” – powiedział Obajtek na konferencji „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”, która została zorganizowana przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Obajtek powiedział też, że zakończenie fuzji z Lotosem wzmocni udział Skarbu Państwa w powiększonym w ten sposób podmiocie.

„To jest również (…) zbilansowanie nie tylko zakupu ropy, ale wielu rzeczy. Kwestii podejścia do logistyki, kwestii podejścia choćby nawet do detalu, kwestii podejścia do rozwoju petrochemicznego, wsadów petrochemicznych” – wymieniał.

Jak poinformował dziś Obajtek, proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku, natomiast przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na przełomie września i października.

„Sądzę, że Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmiemy w tym roku, myślę, że na przełomie września i października” – powiedział Obajtek na konferencji „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu” zorganizowanej przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Prezes Orlenu stwierdził, że po zakończeniu tych przejęć PKN Orlen będzie pracować nad synergiami, m.in. tymi dotyczącymi wydobycia.

„Te synergie możemy bardzo szybko wypracować” – dodał Daniel Obajtek.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Kończy się budowa gazoportu w Policach

BS

Przed 29 laty zatonął prom Jan Heweliusz

BS

Tunel Świnoujście ma już 690 metrów!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie