Polski Portal Morski
Aktualności

Pierwszy etap prac refulacyjnych w Orłowie zakończony

Pierwszy z dwóch etapów prac, związanych z zasileniem orłowskiego brzegu, został zakończony. Jest to największa refulacja w historii Orłowa, brzeg docelowo zostanie wzmocniony 250 tys. m3 piasku. Właśnie z uwagi na tę ilość roboty zostały podzielne na dwa etapy – pierwszy (już zakończony) oraz drugi, który rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Piasek, w ilości około 100 tys. m3, który dotychczas pojawił się na odcinku od molo w kierunku Sopotu, pochodzi z robót pogłębiarskich przy modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku. Refulacja jest jednym z dodatkowych elementów tej dużej inwestycji hydrotechnicznej, wartej 795 mln (w tym 85% dofinansowania UE). Nowe falochrony zostały już wybudowane, a obecna refulacja wykonywana jest „przy okazji” prac obejmujących budowę podeściowego toru wewnętrznego oraz obrotnicy. Harmonogram wcześniej zaplanowanych robót refulacyjnych został nieco zmodyfikowany, tak, aby prace w Orłowie wykonać przed rozpoczęciem działalności Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni- udało się to i dzięki temu scena już funkcjonuje. Wykonawcą tych prac jest firma PRCiP, w ramach konsorcjum Rohde Nielsen A/S, DC Industrial N.V i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

Co roku, w ramach wieloletniego Programu ochrony brzegów morskich, Urząd Morski w Gdyni prowadzi działania w zakresie ochrony wybrzeża. Regularnie zasilany jest np. Półwysep Helski – w tym roku zasilona została m.in. Jastarnia. Często te działania połączone są z utrzymywaniem właściwych parametrów torów wodnych, gdzie z prac podczyszczeniowych pozyskiwany jest piasek, nadający się do wbudowania w brzeg morski. Takim materiałem Urząd dysponuje również przy okazji dużych projektów hydrotechnicznych, w ramach których prowadzone są prace czerpalne. Po przebadaniu pod kątem występowania zanieczyszczenia, taki piasek wbudowywany jest w brzeg morski dla jego wzmocnienia przed erozją i tym samym zabezpieczenia infrastruktury w pasie nadbrzeżnym.

W tym roku, w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsk, Urząd dodatkowo dysponować będzie ok. 3 mln m3 urobku, nadającego się do zasilenia polskiego wybrzeża.  Miejscami wskazanymi do zasilenia, oprócz Orłowa, są także:  Kuźnica, Brzeźno i Westerplatte, Jastrzębia Góra, Ostrowo i Karwieńskie Błota. Jak zawsze przy tego typu pracach, harmonogram uzależniony jest od kilku czynników – przed wszystkim warunków pogodowych oraz decyzji środowiskowej, która nie we wszystkich terminach pozwala na prowadzenie robót.

Prace związane z zagospodarowaniem urobku z pogłębiania toru wodnego i budowy obrotnicy w gdańskim porcie nie będą prowadzone w miesiącach wakacyjnych – jeżeli w danym miejscu prace nie zostały ukończone przed wakacjami, kontynuowane będą od drugiej połowy sierpnia.   

Działania związane ze sztucznym zasilaniem są powszechnie stosowaną na świecie metodą wzmacniania i ochrony brzegów morskich.

Źródło/fot./ mat. film: Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

 Euromaidan PR: w porcie w Mikołajowie celowo zatopiono ukraińską fregatę Hetman Sahajdaczny

BS

Tajwański resort obrony: 71 chińskich samolotów bojowych i siedem okrętów aktywnych w rejonie Tajwanu

KM

PGE Energia Odnawialna ma wykonawców pięciu nowych farm PV o mocy 17 MW

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie