Polski Portal Morski
Aktualności

Ćwiczenie BREEZE 2022 400 mil od Odessy

W poniedziałek, 25 lipca, zakończyła się kolejna edycja międzynarodowego ćwiczenia pk. BREEZE 22, które corocznie organizowane jest przez Marynarkę Wojenną Bułgarii. Było to pierwsze ćwiczenie na tak dużą skalę przeprowadzone na Morzu Czarnym od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę. W składzie kierownictwa ćwiczenia 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowało dwóch oficerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Ćwiczenie, którego gospodarzem była Bułgaria, odbywało się na jej wodach terytorialnych oraz w wyłącznej strefie ekonomicznej tj. w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Organizowane jest regularnie od 1996 roku. Scenariusz ćwiczenia przewidywał działanie sił morskich, powietrznych i lądowych w ramach operacji połączonej w okresie narastania kryzysu i zagrożenia terrorystycznego zgodnie z wydanymi na czas ćwiczenia zasadami użycia sił. W jego trakcie skupiono się na dopracowaniu oraz podniesieniu poziomu współpracy w wielonarodowej grupie zarówno z organizacjami rządowymi jak i pozarządowymi.

Na tegoroczną edycję ćwiczenia zostali po raz kolejny zaproszeni oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Wspólnie z żołnierzami m.in. z Albanii, Francji, Grecji, Włoch, Łotwy, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Turcji realizowali zadania w składzie kierownictwa ćwiczenia.

W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie i napiętą sytuacją na Morzu Czarnym, w tym roku w fazie morskiej ćwiczenia wzięły udział tylko okręty z Bułgarii (6 okrętów nawodnych) i Rumunii (3 okręty nawodne) oraz bułgarskie statki powietrzne. W strefie przybrzeżnej zadania przeciwminowe wykonywała belgijska grupa operatorów autonomicznych pojazdów (Very Shallow Waters Team – VSWT).

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/articles/aktualnosci-w/cwiczenie-na-morzu-czarnym-pk-breeze-22/

Fot.: 12dTR

Zobacz podobne

Naimski: drogi gaz to efekt głównie manipulacji rosyjskiej

BS

UMG uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

BS

 41 lat temu w Stoczni Szczecińskiej przekazano armatorowi pierwszy statek naukowo-badawczy z serii B 86 „VITYAZ”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie