Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Do Portu Świnoujście trafiła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki

Port Świnoujście przyjął pierwszą dostawę węgla z RPA. Statek zacumowany przy Nabrzeżu Górników w środę dostarczył do Polski około 58 tys. ton węgla dla Polskiej Grupy Energetycznej.

„Jest to pierwsza z tej serii dostaw, które zostały zakontraktowane przez Polską Grupę Energetyczną. Jesteśmy do tego bardzo przygotowani, biorąc pod uwagę dostępność miejsc składowych w porcie” – przekazał w rozmowie z PAP prezes zarządu spółki OT Port Świnoujście Karol Bowżyk.

Jak dodał „od sierpnia spodziewamy się kolejnych dostaw. Nasza zdolności przy jednym nabrzeżu dedykowanym do obsługi węgla wynosi minimum 200 tysięcy ton miesięcznie, czyli 3-4 statki”.

Jak informuje OT Port Świnoujście zabezpieczono już m.in. transport, możliwości przeładunkowe oraz niezbędny teren do składowania węgla. Kolejne dostawy spodziewane są również z Kolumbii i Indonezji.

Jak informował w piątek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski „na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do Polskich portów, ale udało się wygospodarować dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych”.

Najwięcej surowca zakontraktowano do portu w Gdańsku i do portu Szczecin-Świnoujście.

Źródło: PAP Fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Tonga/ Potwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

BS

Podpisano umowę dotyczącą zagospodarowania obszarów Doliny Logistycznej

BS

Forum Energii: odejście Polski od importu węgla jest możliwe; najtrudniej będzie z ropą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie