Po raz pierwszy w historii, okręt należący do amerykańskiej marynarki wojennej przypłynął do Indii, by dokonać napraw w miejscowej stoczni. Jest to ze strony Amerykanów dowód zaufania: zarówno dla indyjskiego przemysłu stoczniowego, jak i również do samych Indii jako sojusznika, który wcześniej balansował między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską.
Amerykański okręt transportowy USNS „Charles Drew” przybył 7 sierpnia 2022 roku do stoczni Larsen & Toubro Limited Kattupalli w Ćennaj (Madras) nad Zatoką Bengalską, by przez jedenaście dni przejść tam serię prac naprawczych. Jest to pierwszy remont awaryjny amerykańskiego okrętu w Indiach. Kontrakt podpisany przez amerykańską marynarkę wojenną ze stocznią L&T Kattupalli zakłada wykonanie szeregu prac konserwacyjnych, jednak przypuszcza się, że chodzi również o wykonanie konkretnych napraw, których nie można było wykonać na morzu.
Indyjskie ministerstwo obrony podkreśliło, że jest to pierwszy w historii remont awaryjny okrętu US Navy w Indiach i ma być ona potwierdzeniem możliwości indyjskich stoczni na światowym rynku remontów statków. Przypomniano przy okazji, że „indyjskie stocznie oferują szeroko zakrojone i opłacalne usługi naprawy i konserwacji jednostek pływających, korzystając z zaawansowanych technologii morskich”.
Wydarzenie bardzo mocno nagłośniono, a okręt przywitała nieproporcjonalnie duża i poważna delegacja ze stronu Indii, jak na rzeczywistą wagę wydarzenia. Wcale nie największy i najważniejszy okręt transportowy amerykańskiej marynarki wojennej USNS „Charles Drew” został bowiem przywitany przez sekretarza obrony Indii Ajay Kumara, zastępcę szefa sztabu marynarki wojennej wiceadmirała Satishkumar Ghormade, dowódcę obszaru morskiego kontradmirała Venkat Ramana i innych ważnhych urzędnikow ministerstwa obrony. W delegacji witających okręt byli dodatkowo: konsul generalna ambasady USA w Chennai Judith Ravin oraz Attaché Obrony ambasady USA w New Delhi, kontradmirał Michael Baker.
„Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że możemy powitać amerykański okręt marynarki wojennej USNS „Charles Drew” w Indiach, żeby go przygotować do dalszej podróży. Indyjska inicjatywa nabiera też szczególnego znaczenia w umacnianiu strategicznego partnerstwa Indii i USA. To początek nowego rozdziału w procesie zacieśniania współpracy”.
SEKRETARZA OBRONY INDII AJAY KUMAR
Wydarzenie stało się bardzo ważne dla obu stron. Indyjski rząd potraktował to jako sposób na promocję własnego przemysłu stoczniowego, który pomimo dwumiliardowego obrotu (w USD) nadal nie jest tak poważnie traktowany, jak stocznie zachodnie i amerykańskiej.
„Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że możemy powitać amerykański okręt marynarki wojennej USNS „Charles Drew” w Indiach, żeby go przygotować do dalszej podróży. Indyjska inicjatywa nabiera też szczególnego znaczenia w umacnianiu strategicznego partnerstwa Indii i USA. To początek nowego rozdziału w procesie zacieśniania współpracy”.
SEKRETARZA OBRONY INDII AJAY KUMAR
Z kolei Amerykanie uważają, że przekazanie swojego okrętu do naprawy Indiom będzie ważnym sygnałem zacieśniania się stosunków wojskowych pomiędzy obu państwami. Potwierdził to zresztą indyjski sekretarz obrony, który zapewnił, że „powiązania pomiędzy Indiami i USA rozszerzają się i są oparte na wspólnych wartościach oraz przekonaniach o otwartym, inkluzywnym i bazującym na zasadach prawnych porządku w obszarze Indo-Pacyfiku i pozostałych częściach świata”.
„Naprawa amerykańskiego okrętu w Indiach jest nową kartą w strategicznych stosunkach indyjsko-amerykańskich, oznaczającą pogłębienie więzi między obydwoma narodami”.
JUDITH RAVIN – KONSUL GENERALNA AMBASADY USA W ĆENNAJ
Było to wyraźne nawiązanie do prób przejmowania przez Chiny całkowitej kontroli nad Morzem Południowochińskim i kontrolowania przebiegających tam morskich linii komunikacyjnych.
źródło http://www.defence24.pl / fot.U.S. Navy