Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG w I półroczu br. osiągnęło ok. 78 mld zł przychodów i 4,8 mld zysku netto

W I półroczu 2022 r. PGNiG osiągnęło 78,4 mld zł przychodów – trzy razy więcej niż w I półroczu 2021 r. – oraz 4,8 mld zysku netto – dwa razy więcej niż przed rokiem – poinformowała w czwartek spółka. Podkreśliła, że wyniki są pochodną sytuacji na europejskim rynku.

Rekordowe notowania węglowodorów wspierały rezultaty z działalności wydobywczej w kraju i zagranicą, gdzie Grupa PGNiG zanotowała znaczący wzrost wolumenów produkcji ropy i gazu, a jednocześnie wysokie ceny paliw mocno odbiły się na wynikach segmentu sprzedaży – poinformowała spółka.

Z opublikowanych danych wynika, że przy trzykrotnie wyższych przychodach w stosunku do I połowy 2021 r., koszty operacyjne również wzrosły trzykrotnie – do 66,5 mld zł. EBITDA PGNiG wyniosła w I półroczu 15 mld zł, trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

„Dzięki dywersyfikacji działalności i źródeł przychodów, Grupa Kapitałowa PGNiG jest w stanie wypracować solidne wyniki finansowe mimo bezprecedensowej sytuacji na rynku gazu ziemnego w Europie. Głównym motorem wzrostu jest nasza działalność wydobywcza, co wynika nie tylko z rekordowych cen surowców, ale także zdecydowanego zwiększenia produkcji gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie spółki.

89 proc. EBITDA wypracowane zostało w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie. To efekt wysokich cen węglowodorów i wzrostu wydobycia – zaznaczyła spółka. Segmenty Dystrybucja oraz Wytwarzanie odpowiadają za odpowiednio 7 proc. i 4 proc. wyniku EBITDA. Natomiast wkład segmentu Obrót i Magazynowanie był ujemny, obniżając EBITDA Grupy o 3,6 mld złotych.

Rok wcześniej udział poszczególnych segmentów w EBITDA Grupy wynosił: Poszukiwanie i Wydobycie – 53 proc., Dystrybucja – 30 proc., Wytwarzanie – 12 proc., Obrót i Magazynowanie – 5 procent.

„Struktura EBITDA odzwierciedla wpływ wysokich cen węglowodorów na działalność GK PGNiG. O ile sprzyjają one wynikom segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, o tyle dla segmentu Obrót i Magazynowanie oznaczają istotny wzrost kosztów i zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Mocne fundamenty biznesowe Grupy Kapitałowej pozwalają nam jednak zabezpieczyć te potrzeby, również z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego” – oceniła Waksmundzka-Olejniczak.

Przychody segmentu Poszukiwanie i Wydobycie były pięciokrotnie wyższe niż przed rokiem, a jego EBITDA – sześciokrotnie wyższa.

Produkcja własna gazu w I półroczu wyniosła 3,48 mld m sześc. wobec 2,34 mld rok wcześniej. Wydobycie własne w Norwegii zwiększyło się z 0,39 mld do 1,54 mld m sześc.

Łączny wolumen sprzedaży gazu poza Grupę wyniósł 18,6 mld m sześc. i był o 2 proc. wyższy niż przez pierwsze sześć miesięcy 2021 r. PGNiG wskazało jednak, że jeżeli pominąć jednorazową transakcję sprzedaży 0,9 mld m sześc. gazu na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w marcu 2022 r., wolumen sprzedaży zmniejszył się rok do roku o prawie 3 proc. Na rynku krajowym PGNiG sprzedało o 7 proc. mniej gazu. Zmniejszenie sprzedaży to przede wszystkim skutek niższego zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych oraz redukcji popytu w odpowiedzi na wysokie ceny paliwa gazowego na rynku – oceniła spółka. Spadek sprzedaży był największy – o 19 proc. – w segmencie największych odbiorców gazu od PGNiG.

Spółka podkreśliła, że w I półroczu 2022 r. zasadniczej zmianie uległa struktura importu gazu. Udział importu gazu z kierunku wschodniego spadł do 37 proc. wobec 58 proc. rok wcześniej. Udział importu LNG wzrósł do 34 proc. wobec 25 proc., a udział dostaw z kierunku zachodniego i południowego wzrósł do 29 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 17 proc.

Zmiany w strukturze kierunków pozyskania gazu z zagranicy spowodowane były przede wszystkim zaprzestaniem przez Gazprom realizacji dostaw w ramach kontraktu jamalskiego, co nastąpiło 27 kwietnia, oraz decyzją o intensyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego, którą PGNiG podjęło w związku z napiętą sytuacją na europejskim rynku gazu spowodowaną rosyjską agresją na Ukrainę – wskazała spółka.

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 15 marca 2022 r. Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

źródło PAP/ fot.PGNiG

Zobacz podobne

WOPR w Szczecinie otrzymało nowe pick-upy, łódź i samochód szkoleniowy

KM

Trwają kolejne prace przy budowie tunelu w Świnoujściu

KM

Do Świnoujścia dotarła 112 dostawa LNG!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie