Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W województwie pomorskim woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach

W piątek w południe we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim woda nadawała się do kąpieli – nie stwierdzono zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach podawane są w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w piątek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w woj. pomorskim woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

W przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Źródło/PAP/fot/polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” odznaczeni przez prezydenta RP Andrzeja Dudę

BS

Zakończenie ćwiczeń Baltops 22

BS

Śluza na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną to „serce inwestycji”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie