Polski Portal Morski
Aktualności

Maskpol rozwija systemy obrony przed bronią masowego rażenia. Sprzęt dla Kormorana i nie tylko

MASKPOL zawarł porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii zakresie wspólnych prac mających na celu wypracowanie nowych rozwiązań technicznych dotyczących systemów filtrowentylacyjnych, rozpoznania skażeń oraz ich likwidacji, a także Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. na dostawę kolejnych trzech systemów OPBMR dla niszczycieli min klasy Kormoran w latach 2022-2027.

Firma MASKPOL wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformowała, że w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach doszło do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii, w zakresie wspólnych prac mających na celu wypracowanie nowych rozwiązań technicznych dotyczących systemów filtrowentylacyjnych, rozpoznania skażeń oraz ich likwidacji. Wspólnymi przedsięwzięciami będzie objęty również obszar zabezpieczenia infrastruktury krytycznej na terenie kraju w zakresie dotyczącym podsystemów obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR).

MASKPOL oraz Wojskowy Instytutem Chemii i Radiometrii współpracują z powodzeniem od kilkudziesięciu lat w obszarze rozwiązań z segmentu obrony przed bronią masowego rażenia dla Wojska Polskiego. Obecnie, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na rozwiązania z tego obszaru, współpraca zostanie zintensyfikowana zarówno w zakresie prac rozwojowych, projektowych jak również dostaw systemów.

Wojskowy Instytutu Chemii i Radiometrii jest ośrodkiem wsparcia dla wielu firm podejmujących działania na forum krajowym oraz międzynarodowym, których celem jest zabezpieczenie Sił Zbrojnych oraz  wszystkich obywateli  przez zagrożeniami wynikającymi z użycia  broni masowego rażenia. W Instytucie działają akredytowane laboratoria badawcze, pomiarowe i wzorcujące oraz Ośrodek Certyfikacji Wyrobów. Ważną częścią pracy Instytutu jest uczestnictwo w procesie normalizacyjnym.

Jednocześnie MASKPOL poinformował o zawarciu umowy ze Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. na dostawę kolejnych trzech systemów OPBMR dla niszczycieli min klasy Kormoran w latach 2022-2027. To drugi kontrakt MASKPOL i Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.. Pierwszy, który został już zrealizowany dotyczył zaprojektowania i dostawy systemów OPBMR na dwa poprzednie jednostki klasy Kormoran, tj.  ORP Albatros i ORP Mewa.

– „Niszczyciele min klasy Kormoran są jednymi z najnowocześniejszych tej klasy okrętów w NATO. Jesteśmy dumni, że współpracując z Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A., mamy swój udział w realizacji dostaw niszczycieli min dla Marynarki Wojennej. Liczymy, że wykorzystując doświadczenia z tego projektu, w najbliższych latach nasze rozwiązania systemów OPBMR znajdą się również na innych nowobudowanych okrętach Marynarki Wojennej RP” – mówi Tomasz Jackiewicz, członek zarządu MASKPOL

Źródło: https://defence24.pl/przemysl/maskpol-rozwija-systemy-obrony-przed-bronia-masowego-razenia-sprzet-dla-kormorana-i-nie-tylko

Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Rosjanie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika

BS

GAZ-SYSTEM zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

KM

Terminal w Świnoujściu ma już plac do obsługi różnych transportów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie