Polski Portal Morski
Aktualności

Maskpol rozwija systemy obrony przed bronią masowego rażenia. Sprzęt dla Kormorana i nie tylko

MASKPOL zawarł porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii zakresie wspólnych prac mających na celu wypracowanie nowych rozwiązań technicznych dotyczących systemów filtrowentylacyjnych, rozpoznania skażeń oraz ich likwidacji, a także Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. na dostawę kolejnych trzech systemów OPBMR dla niszczycieli min klasy Kormoran w latach 2022-2027.

Firma MASKPOL wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformowała, że w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach doszło do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii, w zakresie wspólnych prac mających na celu wypracowanie nowych rozwiązań technicznych dotyczących systemów filtrowentylacyjnych, rozpoznania skażeń oraz ich likwidacji. Wspólnymi przedsięwzięciami będzie objęty również obszar zabezpieczenia infrastruktury krytycznej na terenie kraju w zakresie dotyczącym podsystemów obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR).

MASKPOL oraz Wojskowy Instytutem Chemii i Radiometrii współpracują z powodzeniem od kilkudziesięciu lat w obszarze rozwiązań z segmentu obrony przed bronią masowego rażenia dla Wojska Polskiego. Obecnie, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na rozwiązania z tego obszaru, współpraca zostanie zintensyfikowana zarówno w zakresie prac rozwojowych, projektowych jak również dostaw systemów.

Wojskowy Instytutu Chemii i Radiometrii jest ośrodkiem wsparcia dla wielu firm podejmujących działania na forum krajowym oraz międzynarodowym, których celem jest zabezpieczenie Sił Zbrojnych oraz  wszystkich obywateli  przez zagrożeniami wynikającymi z użycia  broni masowego rażenia. W Instytucie działają akredytowane laboratoria badawcze, pomiarowe i wzorcujące oraz Ośrodek Certyfikacji Wyrobów. Ważną częścią pracy Instytutu jest uczestnictwo w procesie normalizacyjnym.

Jednocześnie MASKPOL poinformował o zawarciu umowy ze Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. na dostawę kolejnych trzech systemów OPBMR dla niszczycieli min klasy Kormoran w latach 2022-2027. To drugi kontrakt MASKPOL i Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.. Pierwszy, który został już zrealizowany dotyczył zaprojektowania i dostawy systemów OPBMR na dwa poprzednie jednostki klasy Kormoran, tj.  ORP Albatros i ORP Mewa.

– „Niszczyciele min klasy Kormoran są jednymi z najnowocześniejszych tej klasy okrętów w NATO. Jesteśmy dumni, że współpracując z Stocznią Remontowa Shipbuilding S.A., mamy swój udział w realizacji dostaw niszczycieli min dla Marynarki Wojennej. Liczymy, że wykorzystując doświadczenia z tego projektu, w najbliższych latach nasze rozwiązania systemów OPBMR znajdą się również na innych nowobudowanych okrętach Marynarki Wojennej RP” – mówi Tomasz Jackiewicz, członek zarządu MASKPOL

Źródło: https://defence24.pl/przemysl/maskpol-rozwija-systemy-obrony-przed-bronia-masowego-razenia-sprzet-dla-kormorana-i-nie-tylko

Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Na tropie BOLKA

BS

Kanał Sueski na szynach !

BS

Moskwa chce wprowadzić Europę w wielowymiarowy kryzys

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie